Te wnioski ARiMR przyjmuje jedynie do 30 stycznia i tylko jedną drogą
Dofinansowanie na powyższy cel pochodzi z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Dlaczego zdecydowano się skierować środki dla grup producentów rolnych?
- Współpraca ułatwia handel produktami i uzyskiwanie za nie korzystniejszych cen. Po połączeniu kapitałów producenci mogą wspólnie inwestować, a kooperacja pozwala obniżyć koszty produkcji. To tylko kilka powodów, dla których uznane nie wcześniej niż 1 stycznia 2023 r. organizacje i grupy producentów rolnych, które prowadzą działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa, powinny się zainteresować skierowanym do nich wsparciem w ramach PS WPR 2023-2027 - wyjaśnia ARiMR.
O jaką kwotę wsparcia można się ubiegać?
Pomoc, jak tłumaczy Agencja, jest realizowana tradycyjnie przez pierwszych pięć lat od dnia uznania organizacji lub grupy producentów przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a maksymalna kwota dofinansowania w każdym roku to 100 tys. euro w przypadku organizacji producentów, natomiast gdy beneficjentem jest grupa producentów rolnych - 60 tys. euro (jednak nie więcej niż 10 tys. euro na jednego członka grupy).
- Wysokość pomocy zależy od udokumentowanych rocznych przychodów netto i wynosi: 10 proc. w pierwszym roku działalności, 9,5 proc. w drugim, 9 proc. w trzecim, 8,5 proc. w czwartym, 8 proc. w piątym - informuje ARiMR.
Zaznacza jednocześnie, że wnioski są przyjmowane do 30 stycznia 2025 r. wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Czytaj także: Wielu rolników wciąż czeka na ten przelew. Ile dopłat wypłaciła ARiMR?