Te produkty zdrożeją w sklepach przed Wielkanocą 2025. Prognozy na święta

Z najnowszych danych wynika, że w styczniu tego roku ceny w sklepach wzrosły o 5,9 proc. (w porównaniu do stycznia 2024), a w lutym – o 5,8 proc. (w porównaniu do lutego 2024). Mimo że tempo wzrostu było niższe niż w poprzednich latach, analitycy obawiają się, że przed Wielkanocą może przyspieszyć. „W sklepach będzie drożej niż rok temu. Bezpośrednio przed świętami w kwietniu ceny rok do roku średnio będą wyższe o ok. 6-7 proc." – przewiduje Robert Biegaj, ekspert rynku z Shopfully, któego cytuje "Rzeczpospolita".
Czytaj też: Nadchodzi drastyczna zmiana pogody: Wraca mróz i śnieg. Gdzie będzie najgorzej?
Przed Wielkanocą drożeją jaja, masło i słodycze
Ceny produktów najczęściej kupowanych przed świętami mogą być wyższe o ok. 7 proc. „Wpływa na to wiele czynników – zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych, co przekłada się na rekordowe ceny choćby masła, jaj czy słodyczy, a wszystko to kategorie typowo wielkanocne. Podobnie jak majonez, który także będzie droższy w ślad za rosnącymi cenami jaj” – zauważa „Rz”.
Gazeta cytuje również Julitę Pryzmont z firmy doradczej Hiper-Com Poland. „Ceny detaliczne w sklepach przed nadchodzącymi świętami będą kształtowały się pod wpływem kilku czynników, takich jak inflacja, sytuacja na rynku surowców, polityka rabatowa sieci handlowych oraz presja konkurencyjna w sektorze detalicznym” – wyjaśnia ekspertka. „W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny mogą być wyższe, jednak tempo wzrostu cen jest już niższe niż w poprzednich latach. Duży wpływ na ostateczny poziom cen będą miały także decyzje detalistów dotyczące strategii promocyjnych” – dodaje.
Coraz więcej żywności sprzedawane jest w ramach promocji
Fakt, że promocje mają coraz większe znaczenie zarówno dla klientów, jak i sieci handlowych potwierdzają dane firmy YouGov. „W przypadku Biedronki aż 49 proc. żywności sprzedawane jest w ramach promocji, co oznacza aż 9 pkt więcej niż rok wcześniej. W Lidlu udział ten wynosi 38 proc., a w sieci Netto 32 proc. Dla produktów chemicznych i kosmetycznych bywa on w przypadku niektórych sieci nawet jeszcze wyższy niż dla żywności” – czytamy w „Rz”. A jak wygląda liczba promocji organizowanych przez sklepy? W styczniu br. było ich o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem, a w lutym – o blisko 16 proc. Natomiast w marcu, według szybkiego szacunku Hiper-Com Poland i UCE Research, widać niemal 14-proc. spadek.
Czytaj też: Te gatunki grzybów mogą wyginąć. Powodem rolnictwo i wylesianie?
Polityka promocyjna sieci handlowych przed Wielkanocą
Tąpnięcie zaobserwowane w minionym miesiącu może wynikać z kalendarza, ponieważ marzec tego roku porównywany był z marcem 2024 (a to właśnie wtedy była Wielkanoc). Jaka w związku z tym będzie polityka promocyjna sklepów przed tegorocznymi świętami? „Rz” zapytała o to przedstawicieli największych sieci. „(…) analizując dynamikę występowania promocji bezpośrednio przed tym świętem w ostatnich latach, możemy powiedzieć, że zwiększaliśmy ich ilość średnio o 16 proc.” – powiedział Marek Złakowski, dyrektor ds. rozwoju relacji z klientem i cyfryzacji w sieci Biedronka. „Rozpoczynamy akcję promocyjną od 27 marca i potrwa ona do świąt” – poinformowała Patrycja Kamińska, rzeczniczka Netto Polska. Organizację promocji, zwłaszcza na produkty najchętniej kupowane przed świętami wielkanocnymi zapowiedziała też przedstawiciela Aldi Polska. Promocje mają pojawić się też w Lidlu.
Trudno jest jednak w tej chwili przewidzieć dokładnie, jaką skalę będą miały te działania i jak ostatecznie przełożą się na koszty zakupów ponoszone przez konsumentów. „Obserwujemy, że niektóre sieci intensyfikują działania promocyjne, aby przyciągnąć klientów w okresie przedświątecznym, inne zaś mogą ograniczać liczbę rabatów, koncentrując się na utrzymaniu marży” – tłumaczy Julita Pryzmont. „Wzrost znaczenia tzw. smart shoppingu, czyli świadomego poszukiwania okazji przez konsumentów, może sprawić, że promocje będą bardziej ukierunkowane i dostosowane do preferencji klientów” – dodaje.
Czytaj też: Nowe „Czyste Powietrze” 2025: Jak dostać dotację? Wszystko, co musisz wiedzieć