Szkoła rolnicza w Marszewie ma warunki do egzaminów
Z Grażyną Borkowską, dyrektorem Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie rozmawia Zenon Owieśny
Od 1 stycznia 2018 r. marszewska placówka należy do sieci Szkół Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jakie perspektywy wnosi tak istotna zmiana?
Po intensywnych i trudnych staraniach szkoła odnajduje należne jej miejsce jako placówka resortowa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zostaliśmy włączeni w system integracji i współpracy między resortowymi szkołami rolniczymi, Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie, a także różnymi podmiotami pracującymi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Będziemy mieli większą możliwość podpisywania umów i podejmowania współpracy z instytucjami badawczymi nadzorowanymi przez MR i RW. Dzięki temu w czasie praktyk i wizyt studyjnych młodzież będzie mogła zdobywać najlepszą wiedzę praktyczną. Młodzież ma zdobyć wiedzę, którą wykorzysta nie tylko w pracy we własnych gospodarstwach, ale i w całym sektorze rolno - spożywczym. Podstawą więc zdobycia takiej wiedzy zawodowej są dobrze wyposażone pracownie kształcenia praktycznego. Baza dydaktyczna szkoły będzie zmodernizowana i doposażona w nowoczesny sprzęt.
Czytaj także: Targi AGROMARSZ - 8 kwietnia 2018 [PROGRAM]
Jakie warunki musi spełnić szkoła, żeby uzyskać upoważnienie do prowadzenia praktycznego egzaminu zawodowego?
Szkoła uzyskuje upoważnienie od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzania etapu praktycznego egzaminu zawodowego, jeżeli posiada warunki zapewniające prawidłowy przebieg tego etapu. Musimy zapewnić warunki techniczne, w tym wyposażenie stanowisk do wykonywania zadań egzaminacyjnych, zgodnie ze standardami wymagań. Stanowisko egzaminacyjne ma zapewnić samodzielne wykonanie zadnia z uwzględnieniem bezpieczeństwa i higieny pracy oraz warunków socjalnych. Ośrodek musi być także przygotowany do egzaminów w warunkach i formie dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych zdających.
Są to duże wymagania, których spełnienie dobrze świadczy o możliwościach kształcenia praktycznego szkoły. Dla jakich zawodów szkoła przeprowadza praktyczny egzamin zawodowy?
Prowadzimy egzaminy dla wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie. Na poziomie technikum są to zawody: technik mechanizacji rolnictwa, technik weterynarii, technik technologii żywności, technik architektury krajobrazu, technik urządzeń
i systemów energetyki odnawialnej, technik rolnik. Na poziomie zawodowym: mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz rolnik. Posiadamy także uprawnienia dla nowego zawodu, jakim jest technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, jak również szkół branżowych I stopnia na kierunkach: mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych oraz rolnik.
Czytaj także: 5 nowych szkół resortowych
Jeżeli spojrzymy na ilość zawodów i warunki uzyskania upoważnienia to jest to bardzo duży wysiłek organizacyjny. Jakie przesłanki zadecydowały o prowadzeniu tak dużego ośrodka egzaminacyjnego?
Tak, to prawda z organizacją egzaminów wiąże się wiele pracy, która wymaga zaangażowanie wielu osób, tym bardziej, że egzaminujemy uczniów i słuchaczy nie tylko z naszej szkoły, ale i innych szkól Wielkopolski. Skoro mamy warunki zapewniające prawidłowy przebieg egzaminu oraz wyposażenie umożliwiające przygotowanie stanowisk egzaminacyjnych, to staramy się je wykorzystać. Uczniowie i słuchacze naszej szkoły mają możliwość zdawania egzaminów w swojej szkole, co zapewnia im komfort psychiczny. Posiadamy także miejsca w internacie, z których mogą skorzystać uczniowie i słuchacze, którzy mają utrudniony dojazd na egzamin.
Szkoła prowadzi również kształcenie dla dorosłych - kwalifikacyjne kursy zawodowe, szkołę policealną. Które zawody cieszą się największym zainteresowaniem?
Jako szkoła resortowa MR i RW kształcimy wyłącznie w zawodach rolniczych i przygotowujemy do pracy w sektorze rolno – spożywczym. Wśród szkół policealnych największym powodzeniem cieszy się – technik weterynarii. Natomiast Kursy Kwalifikacji Zawodowych to odpowiednio: rolnik, technik rolnik, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Nasze wyposażenie i kadra pedagogiczna pozwalają prowadzić kształcenie na wszystkich kierunkach rolniczych.
Czytaj także: Świąteczno-noworoczne spotkanie w Marszewie [ZDJĘCIA]