Rząd wspomaga ukraińskich producentów malin
Kukiz’15 wsparł protestujących w piątek w Warszawie rolników. Natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych wspiera rozwój sadowników z Ukrainy?
Czy to zagrywka polityczna, czy politykom z partii Kukiza naprawdę zależy na dobru rolników?
Jak zaznaczono na funpage’u ugrupowania - „Ceny skupu owoców w tym roku są żałosne, poniżej kosztów zbioru. Wszystko przez rosyjskie embargo i import owoców z Ukrainy, często niespełniających unijnych norm przez obecność trujących pestycydów. Jakby tego było mało, niska cena produktu nijak ma się do cen detalicznych.”
Słowa cenne i znaczące dla wszystkich producentów, nie tylko warzyw i owoców, tylko czy intencja prawdziwa, czy nie chodzi tylko o to, aby wykorzystać szansę na pozyskanie nowych sprzymierzeńców w grupie rolników?
Niestety nie znaleźliśmy informacji co Kukiz '15 proponuje, aby przeciwdziałać takiemu obrotowi spraw. Poza wspieraniem protestujących, którzy de facto najbardziej chcą i oczekują wsparcia od ministra rolnictwa.
Co ciekawe:
Jak czytamy na siew.org.pl „Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód z Kielc oraz Wołyńska obwodowa organizacja społeczna „Fundacja rozwoju lokalnego” z Łucka rozpoczęły realizację międzynarodowego projektu pn. Zachodnioukraińska Kooperatywa Ogrodniczo - Sadownicza. Projekt uzyskał wsparcie ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach programu polskiej pomocyrozwojowej. Inicjatywa to efekt działań partnerów z Kielc i Łucka przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Łucku.
Celem projektu jest rozwój przedsiębiorczości ludności wiejskiej Wołynia w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa poprzez powstanie pierwszej w zachodniej Ukrainie Kooperatywy Ogrodniczo - Sadowniczej opartej o nowoczesne polskie standardy jakości produkcji i zarządzania. Cel ten zostanie osiągnięty do końca 2018 roku poprzez transfer najlepszych praktyk i utworzenie modelowych gospodarstw z uprawą malin. Pozwoli to na rozwój długoterminowej współpracy polskich i ukraińskich partnerów z województw świętokrzyskiego i lubelskiego oraz obwodu wołyńskiego.
- Jako organizatorzy nasze Stowarzyszenie oraz ukraińscy partnerzy zaproponowaliśmy, by finałem podjętych działań było powstanie klastra sadowniczo - ogrodniczego tj. nowoczesnej kooperatywy skupiającej uczestników projektu, ekspertów oraz odbiorców owoców i warzyw. Zależy nam, by po powstaniu plantacji malin ukraińscy producenci wiedzieli także jak kooperować dalej na rynku - również zagranicznym. I dlatego już dziś do projektu zaprosiliśmy najlepszych polskich ekspertów oraz doświadczone polskie firmy, które dodatkowo zadeklarowały gotowość kontraktowania odbioru malin w kolejnych latach. Pozwala na to zarówno sytuacja rynkowa oraz to, że powstające plantacje będą pracować wg polskich standardów. Dodać warto, iż już dziś rozpoczęliśmy rozmowy z inwestorami, którzy planują z własnych środków budowę systemu dużych chłodni dla owoców i warzyw w Ukrainie Zachodniej. Takiej infrastruktury wciąż brakuje, a maliny i inne owoce wymagające chłodzenia są przygotowywane do odbioru przy wykorzystaniu mobilnych niewielkich chłodni - zaznaczył Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa – Wschód i koordynator projektu w Polsce
- Tagi:
- ceny malin
- ceny owoców
- Kukiz'15