Pieniądze na rozwój, a nie konserwowanie biedy. Apel organizacji rolniczych
Krajowe organizacje rolnicze zajęły wspólne stanowisko w sprawie Planu Strategicznego WPR na lata 2021-2027.
Jak wydawać środki unijne, żeby rozwijac polskie rolnictwo? Jaką strategię powinien obrać rząd? Na te pytania odpowiadają hodowcy zrzeszeni w różnych organizacjach.
Podkreślają, że doceniają trud włożony w wypracowanie planu dla Wspólnej Polityki Rolnej, ale zarazem obawiają się, że "strategia w proponowanym kształcie zamiast być impulsem rozwojowym, może stać się w istocie programem socjalnym konserwującym niekorzystną strukturę agrarną na wsi i czyniącym ze znacznej części jej mieszkańców beneficjentów trwale uzależnionych od różnych form wsparcia".
Jednym z postawowych problemów dla polskiego rolnictwa jest brak gruntów uprawnych, niezbędnych dla rozwoju wielu gałęzi produkcji. - "Obecni i nowi aktywni rolnicy, którzy mają pomysł i energię, muszą mieć również perspektywę wzrostu przez pozyskanie ziemi. To również stworzenie ciągłości dzierżaw przez wieloletnie jasne i trwałe umowy pozwalające na pewność prawną inwestycji. To w końcu,
ścisłe powiązanie dopłat bezpośrednich z faktyczną produkcją rolną uwolnienie od patologii fikcyjnych “rolników” żyjących nie z użytkowania ziemi tylko z dopłat za nią uzyskiwanych"
- czytamy w apelu.
Organizacje apelują m.in o to, aby Plan Strategiczny bardziej uwzględniał istniejący potencjał rozwojowy, bardziej premiował harmonijną współpracę gospodarstw dużych i małych oraz zachęcał do trwałego tworzenia grup producentów i organizacji producentów rolnych.
ZOBACZ TAKŻE: Polska dostanie z Unii więcej pieniędzy na rolnictwo
Prosząc o wsparcie rozwoju polskiej hodowli i produkcji zwierzęcej organizacje zwracają uwagę, że dziś główną przewagą hodowców jest cena, ale trzeba liczyć się również z tym, że produkty muszą konkurować swoją jakością, a tej nie będzie na najwyższym poziomie m.in bez zmian w strukturze użytkowania ziemi.
Wśród organizacji apelujących o zmiany w WPR znalazły się: Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS", Federacja Związków Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.