Spotkanie świata nauki z rolnictwem. Ogólnopolskie Warsztaty Polowe

Spotkanie odbyło się 21 maja. Wzięło w nim udział ok. 130 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele świata nauki: wykładowcy oraz studenci uczelni przyrodniczych i rolniczych z całej Polski, a także przedstawiciele instytutów badawczych i instytucji doradczych, z którymi organizatorzy OWP od lat współpracują przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Współpraca instytutów badawczych z firmami z branży rolniczej
O znaczeniu synergii nauki i praktyki podczas warsztatów mówiła m.in. prof. dr hab. Mariola Staniak z Zakładu Upraw Roślin Pastewnych IUNG PIB Puławy. - Współpraca instytutów badawczych z firmami z branży rolniczej, które wdrażają innowacyjne rozwiązania w praktyce, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju rolnictwa - podkreślała ekspertka. Dodała także:
- Transfer wiedzy z laboratoriów do rzeczywistych warunków polowych umożliwia wspólne wyciąganie wniosków i doskonalenie technologii upraw. Instytucje naukowe często prowadzą badania na niewielkich powierzchniach, w warunkach kontrolowanych. Dzięki współpracy z firmami takimi jak Agrolok, możliwe jest testowanie rozwiązań w większej skali i w zróżnicowanych warunkach glebowo-klimatycznych.
Na tym nie koniec
Spotkaniem w Golubiu-Dobrzyniu rozpoczęto cykl Ogólnopolskich Warsztatów Polowych, które odbędą się w różnych stronach Polski nan poletkach demonstarcyjnych. W ich trakcie uczestnicy mogą m.in. odwiedzić 7 stacji tematycznych, poświęconych uprawie rzepaku, zbóż, nowościom produktowym i technologicznym, które będą dostępne w sezonie 2025/2026.
Opiekę merytoryczną nad poletkami demonstracyjnymi sprawuje firma Elvita.
- Przygotowania zaczęliśmy wiele miesięcy temu - od zaplanowania upraw demonstracyjnych, przez wybór tematów, aż po dopracowanie szczegółów doświadczeń i całoroczną opiekę nad ich przebiegiem. To wspólny wysiłek naszego zespołu i zespołu firmy Agrolok, z którą współpracujemy od lat - mówiła podczas spokania w Golubiu-Dobrzyniu - Alina Mikrut, prezes firmy Elvita.
- Tagi:
- warsztaty polowe
- Agrolok