Specustawa o ASF przyjęta przez Sejm
Takiej zgodności w Sejmie nie było od dawna. Posłowie jednogłośnie przyjęli ustawę o zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń. Co zakładają nowe przepisy?
Rządowy projekt ustawy dotyczący zwalczania ASF oraz pomocy hodowcom trzody z zagrożonych obszarów został w tym tygodniu przyjęty przez Sejm. Zakłada on m.in. wykup świń ze stref na obszarach: zagrożonym, ochronny i z ograniczaniami ASF. Skupowane będą zwierzęta, które osiągnęły wagę ubojową. Zostaną one przerobione na konserwy dla wojska.
W myśl nowych przepisów Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła lepiej identyfikować podmioty prowadzące działalność nadzorowaną, np. gospodarstwa, targowiska, miejsca gromadzenia i punkty skupu zwierząt. Do rejestru takich podmiotów włączony zostanie bowiem numer ewidencyjny PESEL bądź numer identyfikacyjny REGON.
We wspomnianym systemie identyfikacji znajdą się wszystkie podmioty, które prowadzą działalność nadzorowaną (chodzi o organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt), a także obrót zwierzętami (z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności rolniczej). Takie rozwiązanie ma zwiększyć możliwość śledzenia przemieszczania się zwierząt od gospodarstwa, w którym się urodziły do miejsca ich śmierci.
By skuteczniej egzekwować przez posiadaczy zwierząt przestrzeganie nakazów i zakazów związanych ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt wydanych przez powiatowego lekarza weterynarii, Inspekcja Weterynaryjna będzie mogła wydawać decyzje w drodze administracyjnej w szerszym niż dotychczas zakresie. Organ ten będzie mógł także nakazać usunięcie stwierdzonych uchybień w określonym terminie bądź nakazać zabicie lub ubój określonych gatunków zwierząt wraz z zakazem utrzymywania w gospodarstwie zwierząt tych gatunków bez możliwości uzyskania odszkodowania.
Wprowadzono również przepisy, które umożliwią nakazanie posiadaczowi zwierząt podjęcia określonych działań, aby zabezpieczyć gospodarstwo przed przenikaniem chorób zakaźnych. Pozwoli to powiatowemu lekarzowi weterynarii na podejmowanie decyzji o wprowadzeniu dodatkowych zabezpieczeń na terenie gospodarstwa, takich jak np. nakaz budowy ogrodzenia. Umożliwiono też nakazanie uboju lub zabicia zwierząt wrażliwych na daną chorobę zakaźną, znajdujących się na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym.
Ustawa zakłada, że możliwe będzie także zabicie lub poddanie ubojowi zwierząt gospodarskich w celu ograniczenia ich populacji w gospodarstwie. Chodzi o sytuację, gdy np. wskutek zakazów przemieszczania zwierząt, m.in. świń, zwierzęta te nie mogą być nadal utrzymywane przez ich właściciela ze względu na np. zbyt duży przyrost masy. Zabicie bądź ubój będzie wówczas następował na podstawie decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Za zwierzęta gospodarskie zabite albo poddane ubojowi będzie przysługiwało odszkodowanie ze środków budżetu państwa.
Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek oznakowania świń w terminie 30 dni od dnia ich urodzenia i zgłaszania tego w terminie 7 dni kierownikowi biura powiatowego Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. Poza tym, jeśli powiatowy lekarz weterynarii wyda decyzję nakazującą usunięcie uchybień w zakresie oznakowania zwierząt - a decyzja ta nie zostanie wykonana - powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł nakazać zabicie zwierzęcia bez odszkodowania i unieszkodliwienie jego zwłok na koszt posiadacza.
Nowe przepisy przewidują również obowiązek sporządzania raz do roku spisu wszystkich zwierząt przebywających w danej siedzibie stada i przekazywania informacji o jego wyniakch do ARiMR.
Ustawa trafi teraz do Senatu. Ma być procedowana w ekspresowym tempie.
- Tagi:
- specustawa
- zwalczanie ASF