Siekierski bez owijania w bawełnę o umowie handlowej UE-Ukraina

KE poinformowała wczoraj (30 czerwca) w komunikacie o porozumieniu ws. umowy handlowej UE-Ukraina. Wkrótce potem oświadczenie w tej sprawie wydał szef polskiego resortu rolnictwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Umowa handlowa UE-Ukraina bez podania kontyngentów
Czesław Siekierski w oświadczeniu zwraca uwagę, że na to, że 30 czerwca komisarze UE - Maroš Šefčovič (handel i bezpieczeństwo gospodarcze) i Christophe Hansen (rolnictwo i żywność) podczas konferencji prasowej mówili o zakończeniu negocjacji z Ukrainą w sprawie przeglądu warunków handlu na podstawie artykułu 29 Układu o stowarzyszeniu. Proponowane porozumienie, jak zaznacza szef MRiMR, ma jeszcze podlegać obróbce prawno-językowej i będzie przekazane do zatwierdzenia państwom członkowskim UE. Rada UE, jak podaje Siekierski, będzie podejmować decyzję w tej sprawie większością kwalifikowaną.
Czesław, Siekierski we wspomnianym oświadczenie zwraca też uwagę na to, iż KE przekazała tylko ogólny opis elementów umowy, nie podała natomiast szczegółów, w tym nich nowego poziomu kontyngentów taryfowych odnośnie produktów rolnych. Mają być one, tak przynajmniej wynika z zapowiedzi, podane niebawem.
Umowa handlowa UE-Ukraina bez konsultacji z rolnikami i państwami członkowskimi
Czesław Siekierski w oświadczeniu podkreśla:
- Z rozczarowaniem przyjąłem sposób, w jaki KE poinformowała państwa członkowskie o zakończeniu negocjacji z Ukrainą w ostatnim dniu polskiej prezydencji w Radzie UE. Jako przewodniczący Rady UE ds. rolnictwa i rybołówstwa (AGRIFISH) zwracałem wielokrotnie uwagę na potrzebę prowadzenia przez Komisję Europejską negocjacji handlowych w sposób bardziej transparentny i w dialogu rolnikami. Tymczasem Komisja podjęła decyzję o zakończeniu negocjacji bez uprzedniej konsultacji ani z państwami członkowskimi UE, ani z organizacjami rolniczymi - oświadczył Czesław Siekierski.
Minister zapowada także, że resort, któremu szefuje, przeanalizuje tekst proponowanego porozumienia po jego przekazaniu przez Komisję Europejską i będzie współpracować z Ministerstwem Rozwoju i Technologii w kwestiach dotyczących stanowiska Rządu RP.