Rolnik pójdzie do lekarza. Bez gadania, trzeba dbać o zdrowie
Statystyki zdrowia są dla wsi i terenów wiejskich niekorzystne. Rozwiązaniem tego problemu ma być właśnie nawiązana współpraca Ministra Zdrowia i ARiMR. Wspólnie będą promowali zdrowie i zachęcali do badań nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców wsi.
23 listopada, w obecności wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka został podpisany List Intencyjny w sprawie współpracy w zakresie promocji zdrowia i upowszechniania programów profilaktycznych na obszarach wiejskich. Dokument podpisał minister zdrowia Adam Niedzielski i prezes ARiMR Halina Szymańska.
Brak badań okresowych nie jest usprawiedliwieniem
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że rolnicy nie mają obowiązkowych badań okresowych, tak jak to jest w przypadku przedstawicieli innych zawodów.
- Będziemy zachęcać mieszkańców wsi, aby zadbali o swoje zdrowie. Podpisany dziś list ma znacząco ten proces wspomóc – zaznaczył wicepremier Kowalczyk
Powinniśmy kontrolować stan własnego zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił znaczenie badań profilaktycznych dla zdrowia, w szczególności dla rolników i pozostałych mieszkańców wsi.
– Statystyki zdrowia publicznego są dla wsi i terenów wiejskich niekorzystne – poinformował minister.
Program 40+, który będzie promowany w ramach współpracy ministerstwa zdrowia z ARiMR, skierowany jest do tych osób, które właśnie w wieku powyżej 40 lat powinny skontrolować stan własnego zdrowia.
Dlaczego Agencja jest stroną tej współpracy?
Prezes ARiMR Halina Szymańska poinformowała, że wszystkie placówki terenowe i oddziały agencji są już przygotowane do obsługi programu.
– Nikt nie ma większego dostępu do rolników niż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdyż prawie każdy rolnik jest beneficjentem płatności bezpośrednich. Dlatego powstał pomysł, aby poprzez struktury agencji docierać do rolników i zachęcać do badań profilaktycznych – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.
Jak skorzystać z programu?
O tym, jak skorzystać z oferowanych badań, poinformowała szefowa ARiMR
- Skorzystanie z badań profilaktycznych jest bardzo łatwe. Wystarczy wypełnić krótką internetową ankietę. Można też skorzystać z pomocy w naszych placówkach, a mamy 16 oddziałów regionalnych i 314 biur powiatowych - powiedziała Halina Szymańska.
Na co najczęściej chorują rolnicy?
Badania rolników i ich rodzin zrealizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH w 2022 r. wykazały, że dominującymi chorobami wśród rolników były m. in: choroby przewlekłe, choroby układu kostno-stawowego, choroby układu sercowo-naczyniowego, metaboliczne czy depresja. Są zatem zdiagnozowane szczególne potrzeby rolników dotyczące usług medycznych.
Jaki jest koszt badań?
Jedną z istotniejszych wiadomości jest to, ze profilaktyka, diagnostyka i odpowiednia terapia to elementy, które w „Programie profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich” są bezpłatne.
Zachęcamy do skorzystania z badań
Redakcja „Wieści Rolniczych” zachęca rolników do udziału w „Programie profilaktyki zdrowotnej dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Lepiej zapobiegać chorobom, lepiej rozpoznać je jak najwcześniej. Udział w badaniach profilaktycznych jest obowiązkiem wobec nas samych i naszych najbliższych.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- profilaktyka zdrowia