Rolnicy muszą pamiętać o tym terminie, by nie stracić dopłaty. Jak się zgłosić?

IP wykorzystuje postęp techniczny i biologiczny oraz uwzględnia różne cele środowiskowe, w tym ochronę krajobrazu rolniczego i różnorodność biologiczną. Jednocześnie ma zapewniać konsumentom bezpieczne i jakościowe płody rolne. Od 2023 roku rolnicy, którzy posiadają certyfikat IP, mogą otrzymać wsparcie finansowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (ekoschematy). Płatności są przyznawane, jeśli rolnik prowadzi produkcję zgodnie z metodykami IP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zgłosić się do systemu IP i w jakim terminie?
Producenci, którzy są zainteresowani prowadzeniem upraw w tym systemie, muszą każdego roku zgłosić ten fakt podmiotowi, który wystawia certyfikaty. Zgłoszenie musi być wykonane najpóźniej 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin. W przypadku roślin wieloletnich trzeba zgłosić się do 1 marca każdego roku. Działalność wykonywana w zakresie certyfikacji integrowanej produkcji jest wykonywana przez następujące podmioty:
„PNG” Sp. z o.o., Cisów 77 A, 26-021 Daleszyce
QA Solutions Sp. z o.o, ul. Józefa Marcika 25E/3, 30-443 Kraków
Kiwa COBICO Sp. z o.o., Przebieczany 529, 32-020 Wieliczka
Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o., ul. Młynarska 42, 01-171 Warszawa
TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o., ul. Wolności 347, 41-800 Zabrze
BIOCERT MAŁOPOLSKA Sp. z o.o., ul. Lubicz 25A, 31-503 Kraków
EKOGWARANCJA PTRE Sp. z o. o., ul. Modzelewskiego 27, 02-679 Warszawa
Krajowe Centrum Badań i Certyfikacji "Gwarantowana Jakość" Sp. z o. o., ul. Naramowicka 144, 61-619 Poznań
ECO2 Sp. z o.o., ul. Towarowa 9 lok. 101, 10-416 Olsztyn
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji Spółka Akcyjna, ul. Puławska 469, 02-844 Warszawa
INTEGRA AGRO Sp. z o.o., ul. Wita Stwosza 48/105, 02-661 Warszawa
AGRO BIO TEST Sp. z o.o., ul. Nowoursynowska 139N/11, 02-776 Warszawa
Zgłoszenie wymaga podania następujących informacji – roku w odniesieniu, do którego wysyłane jest zgłoszenie, danych osobowych producenta (imię, nazwisko, PESEL, adres e-mail, numer telefonu), adresu zamieszkania, adresu gospodarstwa oraz informacji o gatunkach i odmianach roślin zgłaszanych do certyfikacji w systemie integrowanej produkcji roślin. Do zgłoszenia należy dołączyć kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin lub kopie innych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w art. 64 ust. 4, lub 7 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Podpisane zgłoszenie wraz z zaświadczeniem należy wysłać do wybranej jednostki certyfikującej. Można to zrobić w formie skanu lub tradycyjną pocztą, pamiętając o terminie 30 dni. Po przyjęciu zgłoszenia producent otrzyma zaświadczenie o wpisie do rejestru producentów rolnych, którzy deklarują prowadzenie Integrowanej Produkcji Roślin.
Czytaj też: Rośnie liczba donosów na rolników. Chcą interwencji ministerstwa
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać certyfikat?
Aby otrzymać dopłatę w ramach ekoschematów, rolnik musi prowadzić uprawy zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin. Metodyki zostały opublikowane na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa i są zatwierdzone przez Głównego Inspektora. Opracowano je dla poszczególnych gatunków roślin. Rolnicy mogą pobrać je bezpłatnie i prowadzić zgodnie z nimi produkcję roślin. Metodyki zawierają m.in. zasady planowania i zakładania uprawy z uwzględnieniem doboru odmian, zasady nawożenia z uwzględnieniem analiz gleby oraz zasady ochrony przed chorobami i szkodnikami z uwzględnieniem metod niechemicznych.
Po dokonaniu zgłoszenia producent jest pod nadzorem podmiotu certyfikującego i podlega kontroli. W jej trakcie weryfikowane są m.in. wymagania wymienione w listach kontrolnych będących częścią metodyk, sposób nawożenia, sposób prowadzenia dokumentacji oraz zasady higieniczno-sanitarne. Kontrole są zapowiedziane. Po ich pozytywnym zakończeniu wydawany jest certyfikat potwierdzający stosowanie integrowanej produkcji roślin. Certyfikat jest wydawany tylko na uzyskany plon, na okres niezbędny do jego zbycia, ale maksymalnie na 12 miesięcy.
Czytaj też: Budujesz studnię? Musisz spełnić te warunki. Prawo stawia sprawę jasno