Rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty bezpośrednie
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że od dziś rusza nabór na wnioski o przyznanie płatności obszarowych za 2016 r. O czym warto pamiętać składając dokumenty?
Przede wszystkim o terminach!
Od dziś, a więc 15 marca do 16 maja potrwa nabór wniosków o środki unijne w ramach tzw. płatności obszarowych. Dokumenty do Agencji należy złożyć najlepiej w tym terminie. Wszelkie opóźnienia spowodują, że suma, którą otrzymamy, będzie niższa.
Co warto wiedzieć?
Jeśli złożymy wniosek do biura powiatowego Agencji do 16 maja, możemy być pewni, że przyznaną kwotę otrzymamy w całości (oczywiście, jeśli w dokumentach nie pojawia się błędy).
W przypadku, gdy wniosek złożymy do 10 czerwca, za każdy roboczy dzień opóźnienia należne płatności będą pomniejszane o 1%.
Terminy są ważne także w sytuacji, gdy popełnimy jakies błędy we wniosku. Jeżeli rolnik pomyli się, a błąd nie będzie dotyczył płatności związanych do zwierząt oraz płatności do zachowania zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, będzie mógł złożyć korektę do wniosku bez żadnych konsekwencji finansowych do 31 maja. Zmiany dokonane po tym terminie spowodują zmniejszenie należnych płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
Nie warto więc zwlekać, tym bardziej, że jest o co się starać.
Do rolników za 2016 r. ma trafić łącznie 3,4 mld euro.
"Szacuje się, że na działania obszarowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich za rok 2016, czyli dopłaty ONW, płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007 - 2013), rolno-środowiskowo-klimatyczne, ekologiczne czy zalesieniowe, zostanie wypłacona kwota ok. 2,7 mld zł" - podaje ARiMR.
Co trzeba więc zrobić?
Aby otrzymać dopłaty bezpośrednie trzeba wypełnić wniosek o ich przyznanie wraz z załącznikami i złożyć go w ARiMR. Każdy rolnik, który ubiegał się o przyznanie płatności bezpośrednich w zeszłym roku, otrzymał z Agencji wstępnie wypełniony tzw. wniosek spersonalizowany. Jeżeli wszystkie dane w nim zawarte się zgadzają, wystarczy podpisać taki wniosek i złożyć go do ARiMR.
Oni z pewnością nie dostaną dopłat bezpośrednich KLIK
O czym muszą pamiętać rolnicy dzierżawiący grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych?
Od 2016 r. płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przysługują rolnikom, którzy na dzień 31 maja 2016 r. mają do takiego gruntu (działki rolnej) tytuł prawny, tzn. zawarli z Agencją Nieruchomości Rolnych umowę dzierżawy lub wieczystego użytkowania lub dożywotniego użytkowania lub użyczenia albo została wydana decyzja o przekazaniu gruntu w trwały zarząd. Płatności będą przysługiwały również rolnikom, którzy posiadają te grunty na podstawie innego tytułu prawnego.
Rolnik, który ubiega się o płatności bezpośrednie do gruntów wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, powinien do dnia 31 sierpnia 2016 r. złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR oświadczenie, że ma tytuł prawny do działki rolnej wchodzącej w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa i wskazać, z czego wywodzi ten tytuł prawny. Wzór oświadczenia na trzeciej stronie
O jakie dopłaty można ubiegać się w 2016 r.?
-
jednolitej płatności obszarowej, płatności za zazielenienie, płatności dodatkowej,
-
płatności dla młodych rolników,
-
płatności w ramach dobrowolnego wsparcia związanego z produkcją,
-
płatności niezwiązanej do tytoniu (płatność krajowa),
-
płatności do powierzchni uprawy buraka cukrowego,
-
płatności do powierzchni upraw roślin wysokobiałkowych,
-
płatności do powierzchni uprawy chmielu,
-
płatności do powierzchni uprawy ziemniaków skrobiowych,
-
płatności do powierzchni upraw owoców miękkich (truskawek lub malin),
-
płatności do powierzchni uprawy pomidorów,
-
płatności do powierzchni uprawy lnu,
-
płatności do powierzchni uprawy konopi włóknistych,
-
płatności do krów,
-
płatności do bydła,
-
płatności do owiec,
-
płatności do kóz;