Rolnicy mają dość. Nie sprzedawajcie europejskiego rolnictwa! - apelują

9 lipca w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej odbyła się międzynarodowa debata pod hasłem: „W obronie europejskiego rolnictwa - apel o odpowiedzialną politykę UE". Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji rolniczych z krajów UE, w tym Polski, eksperci branżowi, członkowie COPA-COGECA, a także przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski oraz podsekretarz stanu Adam Nowak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
„Nie ma Unii Europejskiej bez Wspólnej Polityki Rolnej”
Przedstawiciele aż 41 europejskich organizacji podpisali petycję pt. „Głos rolników - Nie sprzedawajcie europejskiego rolnictwa!” przeciwko marginalizacji rolnictwa w polityce unijnej.
- Nie ma Unii Europejskiej bez Wspólnej Polityki Rolnej - powiedział podczas debaty, jak relacjonuje Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, wicepremier Kosiniak-Kamysz. Podkreśli jednocześnie, że jej demontaż doprowadzi do nasilenia radykalizmów i nacjonalizmów. Przypomniał również, że Polska, jako pierwszy kraj UE przyjęła jednogłośnie uchwałę sprzeciwiającą się umowie handlowej z krajami MERCOSUR w obecnym kształcie. Zaznaczył też potrzebę pełnej przejrzystości w negocjacjach między UE a Ukrainą.
Czego domagają się sygnatariusze deklaracji?
- My, przedstawiciele europejskich organizacji rolników i producentów żywności, zgromadzeni w Warszawie, wyrażamy nasze najgłębsze zaniepokojenie i stanowczy sprzeciw wobec inicjatyw politycznych, które zagrażają fundamentom europejskiego rolnictwa: strategicznej autonomii rolnictwa dla potrzeb żywnościowych i pozostałych, bezpieczeństwu konsumentów, uczciwej konkurencji oraz ochronie środowiska i klimatu. Sprzeciwiamy się demontażowi Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) jako silnej, ambitnej polityki z dedykowanym budżetem adekwatnym do wyzwań - napisano w deklaracji.
Przedstawiciele organizacji, którzy podpisali petycję pt. „Głos rolników - Nie sprzedawajcie europejskiego rolnictwa!”, domagają się:
- zachowania Wspólnej Polityki Rolnej jako w pełni autonomicznego filaru Unii Europejskiej z odrębnym, dwufilarowym budżetem adekwatnym do wyzwań.
- wzmocnienia mechanizmów zarządzania rynkiem, narzędzi zarządzania ryzykiem i odpowiednich „siatek bezpieczeństwa”
- natychmiastowego zawieszenia procesu ratyfikacji umowy UE-MERCOSUR w jej obecnej formie i podjęcia konkretnych, spójnych działań chroniących europejskich rolników.
Oczekują także:
- uczciwych zasad handlu międzynarodowego opartych na pełnej wzajemności, równych standardach produkcji i ochronie środowiska z wiarygodnymi mechanizmami kontroli.
Przypominają ponadto, że Komisji Europejskiej, że bezpieczeństwo żywnościowe i strategiczna autonomia rolnictwa nie podlegają negocjacjom.
- Tagi:
- rolnictwo europejskie