Rolnicy i górnicy najczęściej zapadają na choroby zawodowe
Każdy, kto pracuje w rolnictwie narażony jest bardziej na choroby niż budowlaniec czy zatrudniony w zakładzie przemysłowym. Spośród wszystkich grup zawodowych to właśnie rolnicy w 2016 roku najczęściej chorowali na m.in. pylicę płuc czy choroby zakaźne.
Chory rolnik
Z danych Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych prowadzony przez Instytut Medycyny Pracy wynika, że tylko w 2016 roku na choroby zawodowe zapadły 522 osoby z sektora rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa. Stanowi to największy odsetek, bo 25% wszystkich zarejestrowanych przypadków.
Łącznie (we wszystkich grupach zawodowych) w ubiegłym roku choroby zawodowe odnotowano 2 119 nowych przypadków tych schorzeń. Biorąc jednak pod uwagę dane z ostatnich pięciu lat, widać, że łącznie w tym czasie zachorowało ponad 11 tys. osób, a w okresie piętnastu lat prawie 47 tys.
Czytaj także: KRUS. Rolniczka jest na rencie i chce dorobić
Biorąc pod uwagę współczynnik zapadalności na choroby zawodowe (ilość przypadków na 100 000 pracujących), najbardziej narażoną grupą są górnicy. W ich przypadku współczynnik ten ma wartość aż 329,7. W drugim z kolei najbardziej narażonym na choroby sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa wynosi on 21,9.
- Mimo że liczba rejestrowanych rocznie przypadków chorób zawodowych spadła na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat prawie trzykrotnie, to należy pamiętać, że często są to schorzenia przewlekłe znacząco wpływające na stan zdrowia, a ich leczenie może trwać latami. Wczesne wykrycie symptomów i szybkie rozpoczęcieterapii ma duży wpływ na dalszy przebieg choroby i jej skutki. Podjęcie działań w początkowym etapie ma zazwyczaj kluczowe znaczenie dla ratowania zdrowia. Zbyt późne rozpoznanie może mieć bardzo poważne i nieodwracalne konsekwencje - mówi Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Jakie choroby zawodowe wśród rolników odnotowywane są najczęściej?
Ponad połowę diagnozowanych w Polsce patologii wywołanych czynnikami szkodliwymi występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy stanowią pylice płuc (28,5%) i choroby zakaźne lub pasożytnicze (27,2%). Na trzecim miejscu na liście najczęściej obserwowanych dolegliwości są przewlekłe choroby narządów głosu (9,7%).
Co powinni robić rolnicy, by nie chorować na choroby zawodowe?
Każdy troszczący się o swoje zdrowie i życie powinien sobie uświadomić, że najważniejszą rzeczą jest profilaktyka zarówno ta dotycząca ochrony miejsca pracy, ale także lekarska. Coraz więcej osób decyduje się na dodatkowe ubezpieczenia, dzięki którym mamy łatwiejszy dostęp do lekarzy. Rozwój rynku ubezpieczeń zdrowotnych spowodował, że zakres i cenę polisy można ściśle dostosować do charakteru działalności oraz możliwości finansowych.