Rolnicy apelują o zmiany: Wykup rynkowy zamiast odszkodowań za zwierzęta

Trzeba zabezpieczyć rolników
W Poznaniu zakończył się o 13.00 protest rolników, który miał na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia finansowe jakie są związane m.in. z występowaniem pryszczycy.
Chcemy, żeby w przypadku ASF, ptasiej grypy czy pryszczycy, zabezpieczyć rolnika na wypadek, gdy choroba już wystąpi – poinformował Dariusz Michalak jeden z uczestników protestu, podczas rozmowy z naszą redakcją.
Rolnicy domagali się, aby w przypadku wystąpienia choroby zwalczanej z urzędu władze zapłaciły za wybijane zwierzęta, ale nie w formie odszkodowania, tylko wykupiły je po cenie rynkowej.
Jak przyjadą i wybijać zwierzęta, to powinni robić to według określonej procedury. Ustalić rynkową wycenę i zapłacić za moje zwierzęta - wyjaśniał Dariusz Michalak. - Jak przyjdzie pryszczyca, a rolnik na przykład ma dwa miliony kredytu i mu wszystko wybiją, to nie ma z czego nawet wynająć adwokata. U tych, gdzie stwierdzono ASF, to ludzie sądzą się od 10 lat i dalej nie mają odszkodowania.
Czytaj też: Pryszczyca. "Zero Tolerancji" - 3 lata za nielegalny import zwierząt
Rolnicy apelują do władz
Ponadto pod znakiem zapytania stoją obecnie wszelkie inwestycje w produkcję zwierzęcą, bo w takiej sytuacji są obarczone ogromnym ryzykiem.
Jak podkreślają rolnicy ten protest nie miał mieć charakteru politycznego, tylko nagłośnić problemy z jakimi obecnie zmaga się wieś. Rolnicy oczekują również konkretnych informacji nie tylko, jak zapobiegać danej chorobie, ale jak szczegółowo postępować, kiedy ona wystąpi. Podane wytyczne na stronach MRiRW wymagają dalszego rozwinięcia.
W poznańskim proteście wzięli udział rolnicy z okolic Obornik Wielkopolskich, Poznania, Komornik, Słupcy oraz z części woj. kujawsko-pomorskiego.
Co zrobić w przypadku podejrzenia pryszczycy?
- Natychmiast zgłoś podejrzenie do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii albo najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt. Możesz powiadomić także wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
- Pozostaw zwierzęta w miejscu ich przebywania i nie wprowadzaj tam innych lub nowych zwierząt.
- Ogranicz ruch zwierząt i ludzi w gospodarstwie.
- Wstrzymaj się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów.
- Współpracuj z Inspekcją Weterynaryjną.