Publiczne doradztwo rolne wymaga reanimacji?
Minister Jurgiel chce mieć kontrolę nad wszystkimi ośrodkami doradztwa rolniczego.
W Polsce funkcjonuje obecnie 16 publicznych jednostek doradztwa rolniczego. Znajdują się one w Poznaniu (Wielkopolski ODR), Warszawie (Mazowiecki ODR), Łosiowie (Opolski ODR), Karniowicach (Małopolski ODR), Bratoszewicach (Łódzki ODR), Klasku (Lubuski ODR), Minikowie (Kujawsko - Pomorski ODR) i Wrocławiu (Dolnośląski ODR). Są podległe samorządom wojewódzkim, a więc marszałkom.
Zdaniem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela nie jest to dobre rozwiązanie. W jego ocenie, ośrodki doradztwa rolniczego funkcjonowałyby lepiej, gdyby były pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W styczniu MRiRW ma przedstawić harmonogram przeniesienia nadzoru nad doradztwem do ministra, a więc bezpośrednio do podległych mu wojewodów.
- Struktura ośrodków została „rozłożona”, wymaga reanimacji i powrotu do tego, aby minister, dzięki nim, miał właściwy instrument do wprowadzania polityki rolnej na obszarach wiejskich - wyjaśnia Krzysztof Jurgiel.
Warto zaznaczyć, że od 2005 r. działają trzy centra doradztwa rolniczego, które są pod bezpośrednim nadzorem ministra. Znajdują się one w Brwinowie, Krakowie i Poznaniu.
Czytaj także: Minister rolnictwa chce przejąć ODR-y