Przegląd pras rolujących
ZOBACZ TAKŻE: Jaką prasę wybrać?
New Holland
To firma znana głównie z produkcji najczęściej sprzedawanych ciągników. Oprócz ciągników, produkują także prasy rolujące o oznaczeniu ROLL-BELT 150 i 180. Znane są one z wysokiej jakości belowania, a zmodernizowany podbieracz pozwala na zwiększenie wydajności pracy nawet o 20%. Typ zmiennokomorowy umożliwia tworzenie bel o szerokości od 90 do 150cm, w przypadku modelu ROLL-BELT 150, a od 90 do 180cm – ROLL BELT 180. Producent oferuje 3 typy modleu ROLL- BELT: ActiveSweep™, SuperFeed™ i CropCutter™. Pierwszy system został zaprojektowany pod kątem tradycyjnego zbioru słomy i siana. Palce w układzie litery „W” podają materiał do prasy, a ramiona zagarniające zapobiegają stratom materiału. SuperFeed™ to system obróbki materiału, zapewniający równomierne podawanie materiału, a 15 rzędów palców i po 3 zęby w każdym z nich zapewnia delikatną ich obróbkę. Ostatni system pozwala na drobne cięcie materiału, co pozwala na uformowanie beli kiszonki o wysokim stopniu zgniotu. W każdym przypadku wiązanie jest możliwe za pomocą siatki systemem typu „kaczy dziób”. Wiązanie sznurkiem jest możliwe w przypadku skorzystania z dodatkowej oferty. Prasa może zostać zaprzęgnięta do ciągnika o mocy od 60KM, w przypadku prasy ROLL –BELT 150 z systemem ActiveSweep™ do 105KM – ROLL BELT 180 z systemem CropCutter™
ZOBACZ TAKŻE: Prasa belująca i słoma w ogniu
Claas
Kotwica Tak jak w dwóch poprzednich przykładach, również firma Claas ma się czym pochwalić. Seria ROLLANT oferuje nam dwa rodzaje specyfikacji. Modele oznaczone symbolem RC to prasy stałokomorowe, ubijające bele o średnicy 1,25m oraz prasy zmiennokomorowe tworzące bele o średnicy od 1,25 do 1,35m. Drugi wariant to dołączenie do prasy owijarki. Ten zespół maszyn znany jest jako typ RC UNIWRAP. W obu wersjach podbieracz ma szerokość 2,1m, ma szerokość pracy jest o 20 cm mniejsza. Po uformowaniu w bele owijanie, w każdym przypadku, odbywa się za pomocą siatki. Możliwość owijania sznurkiem występuje w prasach stałokomorowych, za dodatkową dopłatą. Maszyny z dodatkiem UNIWRAP pozwalają na szybsze owijanie, niż w przypadku maszyn tego typu innych firm, nawet o 30%. Folia na beli w sześciu warstwach pojawia się już po 23 sekundach. Firma przewidziała warunki pracy omawianych maszyn i przygotowała miejsce na 14 rolek folii. Prasy z owijarką poruszają się na większych oponach, oraz posiadają pneumatyczny układ hamulcowy. Ciągnik, który powinien współpracować z prasami i prasoowijarkami firmy Claas, musi mieć moc minimum 92KM - w przypadku pras stałokomorowych, 120KM dla prasoowijarek z jednakową średnicą tworzonych bel. W przypadku pras w drugim wariancie traktor musi już posiadać 100KM, a dla modeli UNIWRAP – 145KM. We wszystkich przypadkach ciągnik podczas pracy musi mieć załączoną dźwignię prędkości WOM-u na 1000 obr/min.
Wybór prasy nie zawsze jest łatwy. Na rynku możemy znaleźć wiele maszyn zarówno nowych jak i używanych. Te, o których tu wspomniano, to jest tylko część z szerokiej gamy pras rolujących możliwych do zakupu na polskim rynku. Jednak zawsze warto pamiętać o tym, z jakim ciągnikiem ma współpracować prasa, oraz jakie posiadamy ukształtowanie terenu. Dodatkowe wyposażenie dla terenu górskiego to bardzo rzadki wariant dodatkowy, spotykany jedynie u kilku producentów.
- Tagi:
- New Holland
- prasy rolujące
- Sipma
- Claas