Przegląd pras rolujących
Okres przedżniwny to czas, w którym rolnicy robią przegląd pras przed najważniejszym z zabiegów agrarnych w roku. Zdarza się, że nie opłaca się naprawiać maszyny. Na rynku możemy spotkać wiele pras używanych, lecz często warto rozważyć pozyskanie nowego urządzenia.
Na samym początku musimy podzielić prasy zwijające na dwie kategorie. Pierwsze z nich to prasy stałokomorowe. Maszyny z tej grupy tworzą bele o jednej szerokości i średnicy. Drugie - zmiennokomorowe - formują belki o różnej średnicy.
Na wstępie wspominałem, że planując zakup prasy, warto rozejrzeć się za świeżo wyprodukowanym egzemplarzem. Wiadomo - w artykule mogę zachęcać, lecz czasem rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Sytuacja finansowa gospodarstwa niekiedy nie pozwala na spory wydatek. Wtedy pozostaje rozejrzeć się za czymś używanym. Przy zakupie prasy „z drugiej ręki” należy szczególnie zwrócić uwagę na stan pasów, czy nie są naderwane. Ja polecam ich wymianę po udanej transakcji. Czasem jest to spory wydatek, ale należy go uwzględnić, gdyż przed sprzedażą maszyna zawsze jest piękna i dobrze pracuje. Również podczas oględzin warto zwrócić uwagę na podbieracz i działanie układu hydraulicznego.
Sipma
Dokonując przeglądu pras, nie można pominąć w niej grupy z Lublina, która w historii firmy, specjalizowała się w produkcji maszyn żniwnych. Najlepszym przykładem jest popularna prasa kostkująca Sipma Z-224, oparta na licencji Fahra. Obecnie, firma w swojej palecie posiada szeroką ofertę pras głównie stałokomorowych. Takim przykładem jest model SIPMA PS 1210 CLASSIC. Maszyna ta wyposażona jest w podbieracz o szerokości 1,8m oraz łańcuchową komorą, która blokowana jest hydraulicznie. Prasa posiada system hydrauliki siłowej. Formuje bele o wymiarach 1,2x1,2m. W dodatkowym wariancie maszyna posiada sprzęg, do którego można dołączyć owijarkę SIPMA OS 7531 MAJA. Dzięki temu jednocześnie dokonuje dwóch zabiegów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Oprócz tego za dodatkową dopłatą można nabyć komputer pokładowy, automatyczne smarowania łańcuchów oraz szersze ogumienie. W standardowym wyposażeniu prasy porusza się na oponach o rozmiarze 11,5”x15. Produkt z lubelskiej fabryki może współpracować z ciągnikiem już o mocy 55KM.