Pryszczyca. Aktualizacja komunikatu na 23 maja 2025 r. A co z kontrolą granic?

Zespół Zarządzania Kryzysowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował o aktualnej sytuacji epizootycznej w Polsce oraz krajach sąsiednich. Według stanu na 24 maja 2025 r., w Polsce nie występują przypadki pryszczycy ani nowe zakażenia wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Również Słowacja i Węgry pozostają wolne od nowych ognisk zakażeń, co pozwoliło na stopniowe znoszenie obostrzeń.
Zniesienie kontroli granicznych w regionie
W wyniku poprawy sytuacji epizootycznej:
-
21 maja zniesiono kontrole graniczne między Słowacją i Węgrami oraz Węgrami i Austrią.
-
Od 24 maja zlikwidowano również kontrole na granicy Słowacji i Czech.
Pomimo luzowania restrykcji, utrzymane zostały środki prewencyjne dla zwierząt wrażliwych. Gospodarstwa przyjmujące zwierzęta z Węgier i Słowacji są objęte nadzorem, a transporty zwierząt parzystokopytnych muszą mieć dokumentację potwierdzającą mycie i dezynfekcję środków transportu. Zwierzęta kierowane do uboju podlegają dodatkowym badaniom klinicznym.
Kontrola granic i transportów zwierząt
W związku z sytuacją w regionie, Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW analizuje potrzebę dalszego utrzymywania kontroli na granicach z Polską. Obecnie, w trybie całodobowym, kontrole prowadzone są na 7 przejściach granicznych:
-
Barwinek
-
Chyżne
-
Boguszewicze – Cieszyn
-
Gorzyczki
-
Zwardoń
-
Trzebina
-
Kudowa Słone
Na te punkty kierowany jest cały ruch pojazdów transportujących zwierzęta parzystokopytne oraz towary wrażliwe.
W okresie od 1 do 21 maja ze Słowacji do Polski wjechało 178 przesyłek bydła (1702 sztuki) oraz 11 przesyłek owiec (589 sztuk). Z Węgier, w dniach 12–21 maja, odnotowano 57 przesyłek obejmujących 592 zwierzęta do uboju. W Polsce nadal obowiązuje zakaz przewozu żywych zwierząt do gospodarstw.
HPAI – ryzyko spada
Od 2 maja w Polsce nie stwierdzono nowych przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zgodnie z obserwacjami dotyczącymi sezonowości zakażeń, eksperci wskazują, że obecnie trwa trend wygaszania, natomiast nowy sezon zakażeń może rozpocząć się jesienią, z potencjalnym wzrostem liczby ognisk na początku 2026 roku.