Rolnicy szybko kupują lub zapisują swym dzieciom ziemię
Od soboty, 30 kwietnia zacznie obowiązywać nowa ustawa o zakazie sprzedaży gruntów rolnych. Wczoraj podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
Notariusze posiadający biura na terenach miejsko - wiejskich mają pełne ręce roboty. Wielu z nich ogrom pracy czeka zapewne do piątkowego wieczoru. Do tego czasu bowiem obowiązywać będą stare przepisy regulujące obrót gruntami rolnymi w Polsce. Osoby zainteresowane zbyciem i nabyciem ziemi, wiedząc, że od 30 kwietnia pojawią się ograniczenia, postanowiły na kilka tygodni, a nawet kilka dni przed tym terminem szybko kupić bądź sprzedać działkę. Dlatego na brak pracy w tym czasie nie mogą narzekać notariusze oraz strefy agro w bankach, które nabywcom udzielają kredytów. Ich klientami są głównie rolnicy, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa lub zmniejszyć areał. Zdarza się także, iż przepisują grunty na swoje dzieci.
Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw Sejm uchwalił 14 kwietnia. Dokument ma wzmocnić ochronę ziemi rolnej przed jej spekulacyjnym wykupywaniem przez osoby krajowe i zagraniczne, które nie gwarantują zgodnego z interesem społecznym wykorzystania nabytej ziemi na cele rolnicze. Zgodnie z ustawą prowadzonych zostanie szereg ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi, zarówno państwowymi (z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa), jak i będącymi w prywatnym obrocie. W stosunku do tych pierwszych wprowadza jako zasadę 5 letni zakaz ich sprzedaży liczony od dnia wejścia ustawy w życie. Od wskazanego zakazu ustawa przewiduje dwa wyjątki.
Czytaj także: Ustawa czeka na podpis prezydenta KLIK
Pierwszy dotyczy m. in. nieruchomości: przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu na cele inne niż rolne. Zakaz nie obejmuje również nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha.
Drugi wyjątek dotyczy nieruchomości, na których sprzedaż zgodę wyraził minister rolnictwa.
Czytaj także: Sprzedać ziemię mieszczuchowi KLIK
Inni zainteresowani nabyciem nieruchomości o zgodę będą musieli pytać prezesa ANR. W przypadku niewyrażenia zgody Agencja na żądanie zbywcy, złożone w terminie miesiąca od dnia, w którym decyzja o niewyrażeniu zgody stała się ostateczna, obowiązana jest do nabycia nieruchomości za zapłatą równowartości pieniężnej określonej przez Agencję przy zastosowaniu sposobów ustalania wartości nieruchomości przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami. W przypadku, kiedy zbywca kwestionuję dokonaną przez Agencje wycenę służy mu prawo wystąpienia do sądu o ustalenie równowartości pieniężnej wartości rynkowej zbywanej nieruchomości. Może również złożyć pisemne oświadczenie o cofnięciu żądania nabycia nieruchomości przez Agencję.
Czytaj także: Za ile ANR będzie kupować ziemię w ramach pierwokupu KLIK
Poza tym ustawa o zakazie sprzedaży ziemi wprowadza wymóg osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi nabyta nieruchomość, z zakazem zbywania oraz oddawania w posiadanie nabytej nieruchomości rolnej w okresie 10 lat od jej nabycia. W przypadkach losowych zgodę na zbycie lub oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej przed upływem 10 lat wydawałby sąd. Dokonanie wskazanych czynności bez zgody sądu byłoby nieważne z mocy prawa.
Zmiana, jaka wejdzie w życie od soboty to także rozszerzenie zakresu prawa pierwokupu przysługującego Agencji również w odniesieniu do udziałów lub akcji spółek prawa handlowego, które są właścicielami nieruchomości rolnych, z wyjątkiem zbywania akcji na rynku giełdowym. Wprowadzane regulacje przyznają również Agencji szerokie uprawnienia do złożenia oświadczenia o nabyciu nieruchomości rolnych w innych sytuacjach przeniesienia własności nieruchomości rolnych niż na podstawie umowy sprzedaży.
Projektowane zmiany ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa również przewidują szereg ograniczeń w zakresie rozporządzania nieruchomością nabytą z Zasobu, w tym m.in. zobowiązanie nabywcy do nieprzenoszenia własności nabytej nieruchomości oraz prowadzenia na niej działalności rolniczej przez 15 lat od dnia nabycia oraz zakaz ustanawiania hipoteki na nabytej nieruchomości pod rygorem zapłaty kwoty w wysokości 40% ceny sprzedaży w przypadku niedotrzymania ww. zobowiązań przez nabywcę. Agencja po spełnieniu przesłanek określonych w ustawie może wyrazić zgodę. Na zbycie lub obciążenie hipoteką nieruchomości rolnej.
Czytaj także: Gdzie możesz wydzierżawić grunty na Kujawach KLIK