Prezes ARiMR Daniel Obajtek w Poznaniu (ZDJĘCIA i VIDEO)
- 1/12
- następne zdjęcie
- Wykonujemy 80 tys. przelewów dziennie. To jest ogromna skala. Moje biura powiatowe stoją na wysokości zadania - powiedział podczas spotkania w Poznaniu prezes ARiMR Daniel Obajtek.
Szef ARiMR spotkał się w czwartek, 27 października z 400 pracownikami wielkopolskiego oddziału rejonowego i biur powiatowych. W drugiej cześci konferencji dyrektorom wybranych przedszkoli uroczyście wręczył zestawy zabawek, które mają służyć dzieciom wiejskim. Prezes ARiMR zaznaczył, że obecnie Agencja od roku prowadzi inną politykę promocyjną. - Robimy różne akcje społeczne. Nie wydaliśmy, jak Agencja w trakcie poprzedniej władzy, milion złotych na zakup wypasionych gadżetów. Nie na tym rzecz polega, by obdarowywać srebrnymi spinkami z kamieniami. Te środki wydaliśmy za zakup zabawek dla przedszkoli wiejskich. Zakupiliśmy 280 kompletów. Niech młodzi ludzie oswajają się z Agencją - powiedział. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kilku jednostek ochotniczych straży pożarnych, którzy otrzymali torby medyczne.
W trakcie wystąpienia prezes Obajtek poinformował o tempie wypłaty środków unijnych.
- Wypłacimy w tym roku 70% dopłat obszarowych, to jest 10 mld zł. Te zaliczki wpłyną do wszystkich rolników do końca listopada. System dostosowany jest do tego, by od 1 grudnia wypłacić pozostałe 30%. Około 11 mld złotych błyskawicznie trafi do polskiej gospodarki. O tyle jest to ważne, że przelicznik euro jest wyższy, w związku z tym rolnicy dostaną więcej środków. I o tyle jest to ważne, że przez okres późnojesienny ci ludzie będą mogli taniej kupić materiały do rolnictwa. W tym okresie są tańsze - powiedział.
Daniel Obajtek wspomniał także o reorganizacji przeprowadzonej w ARiMR.
- Staramy się reagować, ale też oszczędzać i nie wydawać za dużo pieniędzy. Przeprowadzamy reorganizację. Ograniczyliśmy liczne etatów o 300. Staramy się uniezależnić się od firm informatycznych. Zgodnie z planem pana wicepremiera Mateusza Morawieckiego na rzecz odpowiedzialnego rozwoju kraju też chcemy ożywiać inne aglomeracje. Stworzyliśmy w ostatnim czasie Wydział Oprogramowania w Lublinie. Tam docelowo będzie w tym roku pracowało około 30 osób, w następnym około 100 informatyków. Ten wydział ma przejąć praktycznie system płatności bezpośrednich i modyfikacji tego systemu, tak, żeby już nigdy nie powtórzyła się sytuacja , że są opóźnienia w płatnościach bezpośrednich - powiedział Daniel Obajtek.
- 1/12
- następne zdjęcie