Potężna inwestycja w cukrowni w Gostyniu. Jedna z największych w jej historii
Cukrownia w Gostyniu podsumowuje 2024 r.
Budowa nowej elektrociepłowni gazowej
Dobiegła końca budowa nowej elektrociepłowni gazowej w gostyńskiej cukrowni. Zastąpi ona dotychczasową instalację węglową.
- Zmiana paliwa pozwoli na redukcję emisji CO2 o około 40%. Co równie ważne dla okolicznych mieszkańców, praktycznie wyeliminowana zostanie emisja pyłów oraz innych zanieczyszczeń charakterystycznych dla spalania węgla - informuje koncern Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A., do którego należy cukrownia w Gostyniu.
Zaznacza jednocześnie, że cukrownia będzie nadal dostarczać ciepło i ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców przez cały rok. Rocznie zakład produkuje ok. 35 tysięcy GJ na ogrzewanie gostyńskich mieszkań wspólnotowych, domków jednorodzinnych i przedszkola.
Przebieg kampanii buraczanej w 2024 r.
Po stronie sukcesów 2024 w gostyńskiej cukrowni znalazł się również kampania buraczana.
- Kampania buraczana rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie - już w drugiej połowie sierpnia pierwsze kombajny wyjechały na pola. Priorytetem było zakończenie zbiorów przed 25 listopada, aby uniknąć ryzyka przemrożenia buraków, jak miało to miejsce w poprzednim sezonie. Cel został osiągnięty dzięki sprawnej organizacji logistyki i zaangażowaniu plantatorów oraz firm usługowych - przekazuje koncern.
Transport buraków z pryzm polowych do cukrowni będzie kontynuowany do połowy styczni.a Buraki przeznaczone do późniejszego odbioru zostały odpowiednio zabezpieczone, a ich dostawy, co podkreśla P&L, realizowane są zgodnie z przygotowanym harmonogramem.
Czytaj także: Rolnik z Wielkopolski buraka ćwikłowego sieje w poplonie
W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.