Postawili oborę z dwoma robotami i dwoma stołami paszowymi w rok [VIDEO]
![Postawili oborę z dwoma robotami i dwoma stołami paszowymi w rok [VIDEO]](/media/cache/8e/a5/8ea512a2e345cf928830ef9cdb7d293d.jpg)
Gospodarstwo Wojciecha i Justyny Łuba jest położone w miejscowości Kałęczyn-Walochy w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim i zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów i specjalizuje się w hodowli krów mlecznych. W strukturze zasiewów dominującą rolę odgrywa kukurydza, uprawiana na około 40 hektarach. Pozostały areał stanowią użytki zielone oraz grunty, gdzie uprawiane są przede wszystkim zboża paszowe, jak np. jęczmień i pszenżyto.
Nowa obora
W 2023 roku zapadła decyzja o budowie nowej obory wolnostanowiskowej, którą wyposażono w dwa roboty udojowe i zaprojektowano obsadę na poziomie 55 krów na jeden robot. Ruch krów jest wolny i mają one dostęp do dwóch stołów paszowych.
– Planując nowy budynek, priorytetem był dobrostan, żeby zwierzęta czuły się dobrze, ale też żeby zapewnić odpowiedni mikroklimat i przestrzeń – wyjaśnia Wojciech Łuba. – Zdecydowałem się na system z dwoma stołami paszowymi, dużą powierzchnią spacerową na rusztach i pełne kurtyny, ponieważ one gwarantują krowom dostęp do świeżego powietrza.
Stara obora typu uwięziowego z 2007 roku będzie przeznaczona przede wszystkim na odchów młodzieży. Obecnie znajduje się w niej jeszcze część stada krów, które sukcesywnie zasiedlają nowy obiekt.
Hodowla w kierunku odmiany rw
Bydło utrzymywane w gospodarstwie to rasa holsztyńsko-fryzyjska. Dominującą są krowy czarno-białe, ale hodowca skupia się na rozwijaniu produkcji krów hf odmiany czerwono-białej (rw). Średnia wydajność mleczna w stadzie przekracza 11 tysięcy litrów mleka za laktakcję od jednej sztuki.
Stado podstawowe jest pod oceną wartości hodowlanej, a najcenniejsze sztuki są poddawane ocenie genomowej. Typuje się tu też krowy do wykorzystania do embriotransferu. Obecnie trzy buhajki z tego gospodarstwa znajdują się w stacjach unasienniania.
Żywienie na bazie TMR
Cały system żywienia krów mlecznych oparty jest na TMR. W skład dawki pokarmowej wchodzą m.in. trawy, kukurydza i wysłodki. Kukurydza siekana jest na dłuższe frakcje, co poprawia strukturę dawki, a to pozytywnie wpływa na pracę żwacza.
Dawka pokarmowa przygotowywana jest przez wóz paszowy o pojemności 14 m³ wyposażony w dwa ślimaki – obecnie mieszane jest ok. 5 ton paszy. To już drugi wóz paszowy w tym gospodarstwie.