Pomoc suszowa. Co z tymi, którzy nie zdążyli złożyć wniosku o oszacowanie szkód?
Zamiast maleć, rodzi się coraz więcej pytań na temat warunków udzielania pomocy suszowej. Rolnicy gubią się w gąszczu różnych informacji, a może raczej... przez ich brak. Wielkopolska Izba Rolnicza wypunktowała wątpliwe kwestie tzw. pomocy klęskowej dla rodzin rolniczych.
Pomoc suszowa - okres przyjmowania wniosków wydłużony
Przypomnijmy, że o wsparcie to rolnicy mogą ubiegać się od 18 października. I pierwotnie mieli mieć na to czas do 15 października, ale we wtorek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ogłosił wydłużenie kampanii do 23 listopada. Chodzi tutaj jednak tylko o czas, w którym można składać wnioski już o samą pomoc, nie natomiast wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. W tym drugim przypadku sprawa jest już zamknięta. Rolnicy mogli aplikować o to do końca października.
Problem polega jednak na tym, że w ostatnich dniach października aplikacja suszowa, poprzez którą można wnioskować o oszacowanie wielkości strat, zaczęła szwankować. System był przeciążony i zawieszał się. Wielu producentów rolnych, mimo iż chciało dopełnić wszelkich formalności w wyznaczonym przez ministerstwo czasie, nie mogło tego zrobić przez błąd, który nie leżał po ich stronie. Co teraz z nimi? Pomoc im się nie należy? Kuriozum sytuacji potęguje fakt, że powodem, dla którego wydłużono okres ubiegania się o pomoc klęskową jest właśnie - wadliwe działania aplikacji suszowej.
Do resortu rolnictwa m.in. w tej sprawie zwróciła się Wielkopolska Izba Rolnicza. Przesłała resortowi następujące pytanie:
"Co z rolnikami, którzy nie złożyli wniosku o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w 2022r. w terminie do 31 października br. ze względu na problemy, jakie napotkali ze złym działaniem aplikacji i posiadają screeny, potwierdzające ten fakt?" - pyta WIR.
Pomoc suszowa nie dla samotnych rolników? Co to znaczy być w "faktycznym związku"?
Kolejna sprawa to zapis mówiący o tym, że o środki pomocowe może ubiegać się osoba "pozostająca w formalnym związku". Niektóre biura powiatowe ARiMR zinterpretowały go w ten sposób, że odmówiły wsparcia singlom oraz osobom żyjącym na tzw. "kocią łapę", o czym pisaliśmy TUTAJ. Izby rolnicze już 2 tygodnie temu wnioskowały o doprecyzowanie tego zapisu po to, by rozwiać wszelkie wątpliwości. My także wysłaliśmy do biura prasowego resortu rolnictwa zapytanie w podobnym tonie. Odpowiedzi do tej pory nie otrzymaliśmy, podobnie jak samorząd rolniczy, bo nadal o to ministerstwo pyta:
"Według Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 października 2022 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o ww. pomoc ubiegać się mogą osoby pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące. Prosimy o doprecyzowanie i wyjaśnienie jak resort rolnictwa interpretuje „związek”? Pojawiają się liczne pytania od rolników odnośnie tego zapisu – wielu z nich nie wie, jak to interpretować, czy syn/córka mieszkający z rodzicami i tworzący razem z nimi wspólne gospodarstwo domowe też mogą zostać objęci wsparciem, czy też związek rozumiany jest tylko jako małżeństwo? Co w przypadku osób żyjących w konkubinacie, itp.? Co w przypadku, gdy ktoś z rolników jest np. wdowcem/wdową i posiada małoletnie dzieci?" - tak brzmi jedno z pytań WIR przesłanych do ministerstwa rolnictwa.
Pomoc suszowa - tylko dla tych, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej
To nie koniec wątpliwości. Ta zagadka w kwestii pomocy klęskowej pojawiła się w dopiero w ostatnich dniach. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że wprowadzi jeszcze jedno obwarowanie, które wykluczy ze wsparcia tych, którzy "nie produkują". Chodzi o wymóg wykazania się faktem uzyskiwania przychodów z produkcji rolnej. O tej nowości piszemy w relacji ze spotkania z Henrykiem Kowlaczykiem w Jarocinie w Wielkopolsce.
Wielkopolska Izba Rolnicza zatem pyta:
"W komunikacie zamieszczonym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącym wydłużenia terminu składania wniosków o pomoc dla rodzin, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022r. szkód w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych pojawiła się informacja, która wcześniej nie widniała, tj. „Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej”. Jak rolnicy będą mieli wykazać te przychody? Z jakiego okresu będą one miały być wykazane? Czy określony będzie jakiś limit, który muszą rolnicy uzyskać, aby ubiegać się o pomoc? Prosimy o wyjaśnienie tego zapisu" - zwróciła się do ministerstwa rolnictwa WIR.
Kolejne pytanie jest powiązane z poprzednim. Skoro bowiem pojawił się nowy wymóg, co z tymi, którzy już złożyli wnioski, a o swoich przychodach z produkcji rolnej nie poinformowali?
"Wielu rolników złożyło już kompletną dokumentację umożliwiającą ubieganie się o ww. wsparcie w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Odnosząc się do zapisu „Pomoc dotyczyć będzie rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej” pojawia się zatem pytanie – czy rolnicy będą musieli dokonać uzupełnienia dokumentacji? Jeżeli tak, to w jakiej formie?" - zastanawia się WIR.
Zobacz także relację ze spotkania z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim. Rolnicy o "wyżynaniu małych gospodarstw rolnych"