Pogoda będzie zaskakiwać. Co z ciepłem i deszczem? Nowa prognoza na 5 tygodni

W przypadku prognoz długoterminowych możliwe są błędy i różnice. Choć modele obliczają superkomputery, pewnych zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć przewidywania, nie da się przewidzieć. Jednak takie prognozy pozwalają zorientować się, czego można się spodziewać w najbliższym czasie. Okresem referencyjnym, do którego porównywane są temperatury czy suma opadów, są lata 1991–2020.
Będzie zimniej niż zwykle. Najbliższy tydzień poniżej normy
Według prognozy IMGW tydzień od 19 do 25 maja będzie zimniejszy niż w latach poprzednich. W niektórych częściach kraju anomalia średniej temperatury powietrza wyniesie powyżej 3 stopni poniżej normy. Średnia temperatura spadnie poniżej normy na terenie całego kraju – od 1,3 stopnia na północnym zachodzie do 3,2 stopnia na północy Polski.
Średnia temperatura maksymalna w tym tygodniu wyniesie od 13 stopni na północy i w rejonach podgórskich do 18 stopni na zachodzie i w województwie wielkopolskim. Średnia temperatura minimalna z kolei wahać się będzie od 4 stopni w rejonach podgórskich do 8 stopni na południu, północy, w województwie mazowieckim i wielkopolskim.
Będzie to też tydzień z opadami – od 5 milimetrów na zachodzie i północy do 25 w rejonach podgórskich. Anomalia sumy opadu spadnie w wielu miejscach poniżej normy. Względem lat 1991–2020 wyniesie od 37 proc. na północnym zachodzie do 113 proc. w województwie mazowieckim.
Czytaj też: Kiedy można wykopać staw bez pozwolenia? Przepisy mówią jasno
Ostatni tydzień maja z nieco wyższymi temperaturami
Nieco cieplej zapowiada się tydzień od 26 maja do 1 czerwca. Średnia temperatura powietrza niemal w całym kraju (poza miejscami na północy) będzie powyżej normy. Średnia temperatura maksymalna w wielu miejscach przekroczy 20 stopni. Najchłodniej – 16 stopni – na północy, najcieplej w województwie opolskim – do 21 stopni. Wzrośnie też średnia temperatura minimalna – poniżej 10 stopni tylko w rejonach podgórskich, na pozostałym obszarze kraju od 10 stopni na północnym wschodzie, północy i południowym zachodzie do 12 w województwie opolskim i podkarpackim.
Przewidywane są także opady deszczu – średnio od 13 milimetrów miejscami na wschodzie do 25 na południu i 28 w rejonach podgórskich. Suma opadu powyżej normy względem okresu referencyjnego na przeważającym obszarze kraju – od 87 proc. w centrum do 129 proc. na południu. W rejonach podgórskich z kolei suma opadów poniżej normy (anomalia wynosząca 64 proc.).
Czytaj też: Wilki w pomidorach. Sprawdź, kiedy trzeba się ich pozbyć
Prognoza średnioterminowa: Początek czerwca w normie
Pierwszy tydzień czerwca (od 2 do 8 czerwca) może być podobny do tego samego okresu w latach 1991–2020. Anomalie temperatury zarówno poniżej, jak i powyżej normy, najwyższa – 1,4 stopnia powyżej normy – w województwie podlaskim, z kolei na północy nawet 1,1 stopnia poniżej normy.
Średnie maksymalne temperatury na przeważającym obszarze wyniosą powyżej 20 stopni – 17–18 stopni jedynie miejscami na północy oraz w rejonach podgórskich, 20 stopni w województwie warmińsko-mazurskim, północno-wschodnim krańcu Polski i północnym zachodzie, na pozostałym obszarze od 21 do 22 stopni. Średnia temperatura minimalna z kolei wyniesie 12–13 stopni w całym kraju. Jedynie w rejonach podgórskich poniżej 10 stopni.
Suma opadu wyniesie od 12 milimetrów na północy do 20 na południu i 31 w rejonach podgórskich. W wielu miejscach kraju suma opadów będzie wyższa niż w okresie referencyjnym – anomalia wyniesie maksymalnie nawet 219 proc. – w województwie warmińsko-mazurskim.
Chłodniejszy drugi tydzień czerwca
Według prognozy IMGW tydzień od 9 do 15 czerwca będzie delikatnie poniżej normy w wielu miejscach kraju. Średnia temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni na północy do 22 stopni na południu oraz w Wielkopolsce. Średnia temperatura minimalna wynieść może z kolei od 9 stopni w rejonach podgórskich, 11 na północnym wschodzie do 13 stopni na południu i w centrum.
Czytaj też: Nie wyrzucaj skoszonej trawy. Trzy pomysły na wykorzystanie w ogrodzie
Suma opadów wyniesie w tym tygodniu od 14 milimetrów miejscami na wschodzie, zachodzie i północy do 29 milimetrów w rejonach podgórskich. Suma opadów powyżej normy w wielu miejscach kraju – najbardziej jednak na południowym zachodzie (anomalia wynosząca 146 proc.).
Stabilne temperatury w czerwcu
Ostatni z omawianych tygodni – od 16 do 22 czerwca – może być zbliżony do poprzednich. Średnie temperatury maksymalne wyniosą od 17 stopni na północy do 22 stopni na południu i w województwie wielkopolskim. Średnia temperatura minimalna wyniesie z kolei od 10 stopni w rejonach podgórskich do 14 stopni na południowym wschodzie.
Spadnie od 14 milimetrów deszczu na południowym zachodzie kraju do 26 w rejonach podgórskich. Suma opadów powyżej normy największa miejscami na zachodzie (anomalia wynosząca 156 proc.), jednak między innymi w województwie opolskim spadnie poniżej normy (anomalia wynosząca 64 proc.).
Czytaj też: Rekordowa liczba żubrów w Polsce. Zakończyła się coroczna inwentaryzacja