Otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego tuż-tuż
![](/media/cache/c7/07/c707cbb3afed380f12cff237eea8bb4f.jpg)
Już niebawem w Śmielinie k. Nakła nad Notecią swoją działalność rozpocznie Centrum Badawczo-Rozwoje Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją będą prace badawcze i rozwojowe nad opracowaniem, doskonaleniem, walidacją, wdrażaniem i komercjalizacją innowacji dedykowanych dla rolnictwa.
Otwarcie Centrum zaplanowano na 16 stycznia 2020 r. Jego twórcą jest firma Agro-Land Marek Różniak. Eksperci, w oddanych do dyspozycji laboratoriach ośrodka, będą zajmować się badaniami w trzech obszarach: technologii strip-till, zabiegach nalistnych i poprawie żyzności gleby. Celem prac jest przede wszystkim dostosowanie technologii i metod uprawy roślin do aktualnych warunków klimatycznych i agrarnych.
Pierwszy obszar badań dotyczy doskonalenia pasowej uprawy roli z jednoczesnym nawożeniem przedsiewnym i siewem w technologii Mzuri Pro-Til poprzez opracowanie innowacyjnych podzespołów roboczych maszyn, uwzględniających lokalne warunki siedliskowe i agrotechniczne. Kolejne zagadnienie obejmie natomiast prace nad zwiększeniem wydajności roślin i poprawą jakości plonów poprzez opracowanie nowych oraz rozwój istniejących wysokiej jakości preparatów zmieniających właściwości wody do zabiegów agrochemicznych, nawozów dolistnych oraz biostymulatorów. Trzeci zakres prac badawczych obejmuje z kolei opracowanie składów i formuł mikrogranulatów nawozowych do uprawy roślin rolniczych i warzyw polowych, a następnie określenie efektów ich zastosowania w agrotechnice tych roślin. Twórcy Centrum zakładają korzystne oddziaływanie komponowanych środków nie tylko na rośliny i ich plony, ale również na aktualną produktywność gleby oraz jej przyszły potencjał.
- Otwarcie Centrum jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem realizowanym ze środków Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że będzie miało ono istotny wpływ na rozwój środków, techniki i technologii stosowanych w produkcji rolniczej. Naszym celem jest stworzenie w przeciągu 3 lat rozwiązań, które zrewolucjonizują branżę rolniczą. Już teraz nasi kontrahenci z różnych krajów Europy, Azji i Afryki czekają na nowe rozwiązania, uwzględniające lokalne warunki glebowe i klimatyczne - mówi Marek Różniak, twórca Centrum Badawczo-Rozwojowego.
Czytaj także: