Okrągły stół zamiast protestów?
Przedstawiciele KRIR zwrócili się do premiera z dziesięcioma postulatami. Odbyły się również rozmowy z kierownictwem resortu rolnictwa. Jakie będą tego efekty?
Przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych "w związku z niedostateczną realizacją dotychczas składanych postulatów zgłaszanych przez samorząd rolniczy oraz mając na względzie obecną sytuację w polskim rolnictwie i trwające negocjacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2020-2027" przekazali premierowi i ministrowi rolnictwa petycję zawierającą dziesięć postulatów.
Szef polskiego rządu szybko zareagował na petycję i zobowiązał ministra rolnictwa do opracowania propozycji rozwiązań strukturalnych.
Minister został zobowiązany przez szefa polskiego rządu do opracowania propozycji rozwiązań strukturalnych.
- Odpowiadając na szybką reakcję premiera Morawieckiego postanowiliśmy wycofać się z wcześniejszego zamiaru zorganizowania zgromadzenia w dniu 10 stycznia br. – poinformował szef rolniczego samorządu, Wiktor Szmulewicz.
- Proponujemy zorganizowanie wspólnej reprezentacji wszystkich organizacji i związków rolniczych i wspólne rozwiązywanie problemów w zespołach roboczych w ramach okrągłego stołu rolniczego - podkreślił prezes Szmulewicz.
- Do wspólnej pracy zapraszam wszystkie organizacje i związki rolnicze
- zaapelował z kolei minister Ardanowski, jednocześnie dziękując "za konstruktywne podejście i podjęcie rozmów ze strony rolniczego samorządu". Według szefa resortu jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość.
- W rolnictwie występują różne problemy, które związane są i ze zmianami klimatycznymi, i ze złą strukturą będącą konsekwencją procesów prywatyzacyjnych zakładów przetwórczych z lat 90-tych, i z procesów globalizacyjnych - podkreślił po rozmowach minister Ardanowski.
ZOBACZ TAKŻE: 2018 rok - coraz niższe dochody rolników
- Tagi:
- postulaty
- Morawiecki
- MRiRW
- KRIR