Obszar ASF powiększony o woj. warmińsko-mazurskie
Kolejne województwo znalazło się w obszarze ochronnym. Hodowcy trzody z Warmii i Mazur mogą mieć problemy ze sprzedażą tuczników!
Już nie tylko tereny Podlasia, Lubelszczyzny, Mazowsza, ale także Warmii i Mazur znalazły się w wyznaczonych strefach. Do tzw. strefy ochronnnej włączono trzy gminy z woj. warmińsko-mazurskiego: Prostki, Kalinowo i Biała Piska.
Ma to związek z wykrytymi czterema przypadkami chorych na ASF dzików w Mońkach w woj. podlaskim, które graniczą z tymi trzema gminami z woj. warmińsko-mazurskiego. Oznacza to, że wszystkie dziki, które zostaną wybite na terenie gmin: Prostki, Kalinowo i Biała Piska będą musiały być poddane badaniem w kierunku ASF. Do tej pory na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie stwierdzono wirusa ASF.
Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnych chorych dzikach na ASF. W ubiegłym tygodniu wykryto aż cztery takie przypadki ASF. Dwa z nich pojawiły się w woj. lubelskim, natomiast dwa kolejne w woj. podlaskim.
Sto szesnasty przypadek ASF dotyczy dzika znalezionego w pobliżu miejscowości Lachówka Mała (gmina Zalesie, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 20 km od granicy polsko - białoruskiej.
Sto siedemnasty przypadek ASF stanowi dzik odstrzelony w pobliżu miejscowości Białowieża (gmina Białowieża, powiat hajnowski, województwo podlaskie), w odległości ok. 3,5 km od granicy polsko - białoruskiej.
Czytaj także: Hodowcy ze stref ASF mają problem ze sprzedażą KLIK
Sto osiemnasty przypadek ASF to dzik znaleziony w pobliżu miejscowości Czechowizna (gmina Knyszyn, powiat moniecki, województwo podlaskie), w odległości ok. 58 km od granicy polsko - białoruskiej.
Sto dziewiętnasty przypadek ASF stanowią zwłoki padłego dzika znalezione w pobliżu miejscowości Kajetanka (gmina Janów Podlaski, powiat bialski, województwo lubelskie), w odległości ok. 4 km od granicy polsko - białoruskiej.