Nowe ogniska chorób zakaźnych zwierząt. Będzie więcej szczepień?

Europejscy rolnicy zmagają się z coraz większym zasięgiem ognisk zakaźnych chorób zwierząt hodowlanych. W wielu krajach spustoszenie sieje ptasia grypa drobiu. Coraz większym zagrożeniem staje się pryszczyca. Od ubiegłego roku na terenie Europy odnotowano także ogniska choroby niebieskiego języka, pomoru świń i pomoru małych przeżuwaczy u owiec i kóz. Na dynamiczną sytuację reaguje Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt.
Czytaj też: Mam emeryturę z ZUS, mąż pobierał ją z KRUS. Kto wypłaci rentę wdowią?
WOAH alarmuje: Szczepienia powinny być priorytetem
Jak informuje Politico, WOAH wystosowała apel do krajów członkowskich Unii Europejskiej, aby położyć nacisk na zwiększenie szczepień zwierząt gospodarskich. Dyrektor WOAH Emmanuelle Soubeyran podkreśliła w wywiadzie dla Politico, że poszczególne kraje UE powinny potraktować szczepienia zwierząt priorytetowo.
Z mojego punktu widzenia ważne jest, aby traktować szczepienia jako narzędzie i decydować o ich stosowaniu zgodnie z sytuacją ekonomiczną i epidemiologiczną każdego kraju - podkreśla Soubeyran.
Dyrektor WOAH zapewniła, że na najbliższym, majowym posiedzeniu organizacja zajmie się nie tylko tematem szczepień, ale także liberalizacji ograniczeń transportu. Chodzi zarówno o bariery handlowe, jak i wątpliwości dotyczące żywności pochodzącej od zaszczepionych zwierząt. WOAH chce zająć się także trudną sytuacją europejskich hodowców drobiu.
Choroby zwierząt w UE. Czy zwiększy się finansowanie szczepień?
Politico podkreśla, że hodowcy zwierząt na terenie UE mierzą się z kolejnymi zagrożeniami, dotyczącymi niebezpiecznych chorób zakaźnych. Każda z nich wiąże się z potencjalnymi dużymi stratami ekonomicznymi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy na terenie Niemiec, Węgier i Słowacji odnotowano ogniska pryszczycy (ang. foot and mouth disease - FMD). 30 marca słowackie ministerstwo rolnictwa poinformowało o wykryciu nowego, piątego ogniska choroby – zaplanowano ubój stada bydła liczącego ponad 3500 sztuk zwierząt.
Czytaj też: Kolejne ognisko pryszczycy. Wkrótce służby zlikwidują stado 3500 sztuk bydła
Z trzech krajów, w których w ostatnim czasie zlokalizowano ogniska pryszczycy, tylko Słowacja zdecydowała się na skorzystanie ze szczepionek awaryjnych (dostarczonych przez UE i kraje sąsiadujące). Jak podaje Politico, w zeszłym tygodniu kilku europejskich ministrów rolnictwa wezwało UE do przeznaczenia większych środków finansowych na zapobieganie chorobom zwierząt. O strategię szczepień poprosiła Unię Portugalia. W styczniu tego roku europejscy ustawodawcy skrytykowali Komisję Europejską za brak zapewnienia wystarczających środków finansowych na walkę z chorobami zwierząt na nadchodzące lata.
Pryszczyca w pobliżu Polski? MRiRW powołuje sztab kryzysowy
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi monitoruje sytuację na Słowacji w związku z pojawieniem się kolejnych ognisk pryszczycy. 30 marca wydano komunikat z przebiegu prac sztabu kryzysowego, powołanego przez ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. W trakcie spotkania omówiono m.in. kwestię wzmożonych kontroli weterynaryjnych na przejściach granicznych w woj. śląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim. Kontroli podlegają m.in. transporty bydła ze Słowacji i Węgier oraz w tranzycie z innych krajów Unii Europejskiej.
Czytaj też: Nowy termin dla plantatorów chmielu. Zmiana w rozporządzeniu