Gmina będzie mogła finansować kastrację zwierząt domowych
Ustawa o ochronie zwierząt znowelizowana. Zgodnie z nowymi przepisami samorządy lokalne będą mogły finansować kastrację bądź sterylizację zwierząt domowych, które mają właścicieli.
W czwartek Senat przyjął bez poprawek Ustawę o zmianie ustawy o ochronie zwierzą, która była projektem poselskim.
- Nowelizacja zmierza do uzupełnienia zakresu zadań własnych gminy o zadanie polegające na zapobieganiu bezdomności zwierząt. W myśl nowych przepisów coroczny gminny program opieki nad zwierzętami powinien obejmować dodatkowo plan sterylizacji lub kastracji zwierząt mających właścicieli - z poszanowaniem ich praw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia - czytamy w komunikacie senackim.
Posłowie zwrócili uwagę na to, że aktualnie nie ma przepisu, regulującego kwestię dofinansowywania właścicielom przez gminy zabiegów zwierząt.
- Z dotychczasowych unormowań zawartych w ustawie wynika, że gmina mogła jedynie uregulować wysokość środków finansowych na realizację programu poprzez kastrację lub sterylizację, ale wyłącznie w odniesieniu do zwierząt bezdomnych lub kotów wolnożyjących (...), a nie w odniesieniu do zwierząt posiadających właścicieli - zaznaczono w uzasadnieniu do ustawy.
W uzasadnieniu podano również, że nadpopulacja zwierząt domowych i - co się z tym wiąże - problem bezdomności zwierząt wynika m.in. z braku edukacji i wiedzy społeczeństwa w zakresie metod zapobiegania bezdomności. - Ze szczególnym uwzględnieniem sterylizacji i kastracji, jako głównej metody zapobiegania niekontrolowanej rozrodczości - podkreślono w uzasadnieu.
Zdaniem autorów nowelizacji, przyczyną bezdomności zwierząt jest także brak prawnej możliwości wydatkowania środków publicznych na sterylizację i kastrację zwierząt posiadających właścicieli.