Mrożenie kolejnych cen - czy zamrożenie cen gazu wpłynie na cenę nawozów?
W miniony piątek na stronach Sejmu pojawiła się informacja, że Rada Ministrów przesłała pod obrady projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r.
Projekt wcześniej został przyjęty przez Radę Ministrów. Głównym celem nowego przepisu ma być utrzymanie w przyszłym roku ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych.
Od nowego roku wraca VAT m.in. na nawozy
Wiemy, że od nowego roku ceny nawozów wzrosną. Powodem będzie fakt, że tylko do końca 2022 roku zostanie utrzymana zerowa stawka VAT na nawozy.
- Aktualne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk potwierdził, że będziemy musieli się dostosować do unijnych przepisów.
Gaz jest potrzebny do produkcji nawozów
Jakie będą najbliższe tygodnie czy miesiące na rynku nawozów, trudno powiedzieć. Wiemy, że zużycie gazu jest bardzo istotne przy ich produkcji. Jeśli ceny tego nośnika energii zostaną zamrożone również dla producentów nawozów, to prawdopodobnie jest szansa na wyhamowanie podwyżek.
- Nie jest możliwe do przewidzenia, jak sytuacja na rynku gazu będzie kształtować się w czasie nadchodzącej zimy – informuje nas Monika Darnobyt, Rzecznik Prasowy Grupa Azoty S.A., i dodaje - Mając na względzie wszystkie te okoliczności rynkowe, trudno spodziewać się obniżek cen nawozów w najbliższym czasie.
Rolnik będzie objęty zamrożeniem cen gazu
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt zakłada, że cena maksymalna będzie ustalona dla tych odbiorców, którzy w tej chwili korzystają z ochrony taryfowej, czyli: gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.
Czy producenci nawozów będą również zaliczeni do kluczowych sektorów – w tej chwili wygląda na to, że nie. Czy zatem ceny nawozów będą jednak wzrastały wraz ze wzrostem cen gazu? Czy można jeszcze liczyć na zmianę projektu ustawy - będziemy monitorować tę sprawę.
Kluczowe kryterium dla ok. 300 tys. gospodarstw domowych
W projekcie ustawy zapisano, że osoby, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (czyli 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego) uzyskają dodatkowo zwrot VAT zapłaconego przy zakupie gazu. Podstawą tego zwrotu będzie faktura. Zdaniem minister klimatu i środowiska Anny Moskwa, ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać ok. 300 tys. gospodarstw domowych.
Koszt tych rozwiązań to ok. 30 miliardów złotych
W projektowanej ustawie zapisano, że w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty. Według szacunków przedstawionych przez Annę Moskwę, koszt nowych rozwiązań gazowych to ok. 30 mld zł.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.