Ministerstwo ujawnia nazwiska i wysokości dopłat rolników
Każdy może sprawdzić ile dostałeś środków unijnych w ramach płatności w 2014 r.
Tak samo i ty możesz dowiedzieć się, w jakiej wysokości wsparcie w ramach PROW trafiło do twojego sąsiada czy znanej ci firmy, organizacji oraz instytucji z branży rolniczej.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dysponuje stroną internetową (beneficjenciwpr.minrol.gov.pl), na której opublikowało dane setek tysięcy rolników, instytucji i przedsiębiorstw rolniczych. Każdy, kto otrzymał dotację unijną w 2014 r. znalazł się w tym wykazie. Można sprawdzić jaką kwotę i w ramach jakiego działania środki otrzymał konkretny beneficjent. Wystarczy na stronie internetowej wpisać nazwę gminy - wówczas ukażą się nazwiska i nazwy wszystkich beneficjentów.
Zapewne nie wszyscy są zadowoleni z faktu, że upublicznianie są informacje kto, ile i na co otrzymał pieniądze. Dariusz Mamiński, radca ministra rolnictwa i rozwoju wsi wyjaśnia jednak, że taki obowiązek na Polskę nałożyła Unia Europejska.
- Przepisy unijne nałożyły na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek publikowania informacji na temat beneficjentów, którzy otrzymali środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) – tłumaczy Dariusz Mamiński.
Obowiązek publikacji wynika z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 549).
- Zgodnie z art. 111 tego rozporządzenia (…) publikowane dane pozostają dostępne na stronie internetowej przez okres dwóch lat od dnia ich publikacji – wyjaśnia Dariusz Mamiński.
W wykazie nie znalazły się imiona i nazwiska oraz nazwy beneficjentów, którzy otrzymali płatności dla małych gospodarstw w wysokości nie wyższej niż równowartość w złotych kwoty 1.250 euro.
- W takim przypadku publikowane są dane wymienione w pkt 4-6 (gmina, kod pocztowy oraz charakter i opis działań finansowanych – przyp. red.), a beneficjent identyfikowany będzie za pomocą kodu, którego format określają państwa członkowskie – wyjaśnia Dariusz Mamiński.
Kod ten jest znany jedynie agencji, która wypłaciła środki rolnikowi.
Natomiast, gdy liczba beneficjentów mających miejsce zamieszkania albo siedzibę na terenie danej gminy jest mniejsza niż 10, nie są publikowane imiona i nazwiska oraz nazwy beneficjentów, którzy otrzymali płatności dla małych gospodarstw w wysokości nie wyższej niż równowartość w złotych kwoty 1.250 euro.
- Wówczas publikowane są dane dotyczące beneficjentów zamieszkałych lub zarejestrowanych na terenie powiatu, w skład którego wchodzi dana gmina. W takim przypadku nie będzie publikowany również kod pocztowy identyfikujący daną gminę – zaznacza Dariusz Mamiński.