Ministerstwo przedstawia program naprawy rynku trzody chlewnej
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada na proszące o pomoc głosy producentów wieprzowiny. Podczas wczorajszej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sekretarz stanu - Jacek Bogucki program działań, który wesprze krajową produkcję i hodowlę, a także ochroni rynek przed napływem mięsa z zagranicy.
Na przełomie listopada i grudnia natomiast rolnicy z województwa śląskiego wyszli na ulice, tamując ruch pojazdów w Waleńczowie i Przystajni. Jan Sas, hodowca trzody chlewnej w cyklu zamkniętym i bydła mięsnego z Antonowa (powiat kłobucki), był uczestnikiem protestu w Przystajni (powiat kłobucki), przeciwko niskim cenom żywca. Niestety, po dwóch protestach, które odbyły się na Śląsku, nikt z władz nie odezwał się do rolników. - Poza zdenerwowanymi kierowcami nikt nie zwrócił na nas uwagi. Jeśli rząd nie zareaguje na obecną sytuację, to będzie trzeba zamknąć na dzień, czy na dwa drogi i tyle - mówi Jan Sas. - Nie wiem, czy rząd nie widzi, czy nie chce widzieć problemu. Ja rozumiem, że jest to duży problem i nie da się strzelić z bata i wszystko się rozwiąże. Jeśli władza nie umie znaleźć rozwiązania, to niech przyjedzie do nas - na wieś - my pomożemy.
Wiadomo już, że Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Będzie ono obowiązywało od 4 stycznia. Polska wnosi jednak o przyspieszenie terminu. Minister zwraca uwagę, że rozdysponowanie mięsa zgromadzonego w wyniku dopłat do prywatnego przechowywaniu powinno nastąpić z wyłączeniem rynku unijnego, gdyż w innym przypadku problem nie zostanie rozwiązany, a jedynie przesunięty w czasie.
Ministerstwo obiecuje także działania w kierunku zwiększenia nadzoru w zakresie kontroli jakości produktów pochodzenia zwierzęcego, zintensyfikowanie rozmów na temat dostępu do rynków zbytu i znoszenia barier weterynaryjno-sanitarnych dla wieprzowiny m.in. na rynkach: japońskim, południowokoreańskim i chińskim, wsparcia producentów wieprzowiny w ramach pomocy bezpośredniej, zminimalizowania skutków ASF dla producentów trzody chlewnej, przygotowania propozycji dotyczących rynków rolnych, w tym wieprzowiny, które będą przedstawione podczas przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej, a także poprawy efektywności wykorzystania funduszu promocji.
Jak informuje ministerstwo rolnictwa - zostały opracowane główne elementy programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej, ujęte w 7 punktach.
- Rozwój stad zarodowych oraz wsparcie zakupu materiału genetycznego (dofinansowanie programu hodowlanego dla instytutów np. Instytutu Zootechniki, które powinny odsprzedawać materiał po preferencyjnych cenach).
- Uproszczenie zasad pozyskania wsparcia inwestycyjnego w ramach PROW.
- Powiązanie wsparcia PROW z dofinansowaniem ze środków krajowych inwestycji towarzyszących, np. biogazownie z NFOŚIGW.
- Utworzenie funduszu stabilizacji dochodów dla hodowców trzody chlewnej.
- Uruchomienie funduszu poręczeniowego (BGK) dla ubojni i przetwórni z kapitałowym udziałem rolników.
- Uruchomienie funduszu ubezpieczeń wzajemnych w zakresie rekompensat za straty w produkcji rolnej, w tym w chowie trzody chlewnej.
- Podniesienie jakości doradztwa dla rolników – szeroko zakrojona akcja wyjazdów studyjnych (warsztaty powinny być elementem finansowanym z PROW, ale jednocześnie obowiązkowym przy ubieganiu się o wsparcie inwestycyjne), połączonych z pozyskiwaniem know-how w zakresie nowoczesnych metod hodowli, żywienia i budowy budynków.