Mazowieckie. Szczepią lisy przeciwko wściekliźnie
Na Mazowszu rozpoczęło się szczepienie doustne lisów przeciwko wściekliźnie.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w dniach 15-26 marca 2021 r. w części powiatu otwockiego, mińskiego oraz m.st. Warszawy (dzielnice Wawer i Wesoła) będzie przeprowadzona akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie.
- Akcja zostanie przeprowadzona w sposób polegający na ręcznym wyłożeniu przynęty zawierającej szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie dla lisów wolno żyjących - tłumaczy GLW.
Przedsięwzięcie to związana jest z wystąpieniem przypadków wścieklizny w gminach Wiązowna i Kołbiel w powiecie otwockim w styczniu i lutym 2021 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
- Przynęty będą wykładane na obszarach leśnych, polach, łąkach, z pominięciem zbiorników wodnych i terenów zabudowanych - opisuje GLW.
Przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o intensywnym rybnym zapachu. W jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister, zawierający płynną szczepionkę. Przynęt nie powinno się podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.
W terminie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych oraz gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty z kolei trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku kontaktu zwierząt domowych czy gospodarskich z przynętą, powinno się skontaktować się z lekarzem weterynarii.
W razie kontaktu człowieka ze szczepionką, zwłaszcza w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy natomiast przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina też, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
- Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby - podkreśla GLW.
Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
Czytaj także:
Ptasia grypa - sytuacja w kraju i w Wielkopolsce
- Tagi:
- wścieklizna
- lisy
- szczepienie
- Mazowieckie
- GIW