Marszew. Uczniowie już pracują w nowoczesnym pawilonie warsztatowym
Przy Zespole Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Marszewie powstał nowoczesny pawilon warsztatowy. W jego skład wchodzą m.in. trzy stanowiska do zajęć praktycznych pojazdów rolniczych, z których już korzystają uczniowie.
Nowoczesny pawilon warszatowy
Kiedy rozpoczynano budowę pawilonu przy Zespole Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Marszewie, jego otwarcie wydawało się bardzo odległą perspektywą. Czas mijał, budowa przechodziła kolejne etapy. W listopadzie pawilon przeszedł odbiór techniczny i można było pomyśleć o rozpoczęciu przygotowań do oficjalnego otwarcia. Nastąpiło ono 6 grudnia, w dzień Mikołaja. Pawilon prezentuje się znakomicie! W jego skład wchodzą trzy stanowiska do zajęć praktycznych pojazdów rolniczych, hala napraw maszyn i urządzeń rolniczych, hala montażu i obsługi urządzeń dla rolnictwa precyzyjnego, hala obróbki ręcznej i mechanicznej, dwie klasopracownie, zaplecze socjalne i gospodarcze.
Innowacyjny ciągnik na szkoleniu w nowym pawilonie warszatowym
Wnętrze jest stopniowo doposażane w niezbędne urządzenia. Jednak szkoła nie spoczywa na laurach - żeby udowodnić celowość inwestycji, wicedyrektor Sebastian Trawiński zorganizował pierwsze szkolenie w nowej hali maszyn. Aby się ono mogło odbyć, firma Agro Rami dostarczyła innowacyjny ciągnik ciągnik Steyr 4125 Profi Classic z dwusprzęgłową skrzynią CVT, sześciocylindrowym silnikiem o mocy 155 kM i magistralą ISOBUS III, zapewniającą operatorowi maksymalny komfort i łatwość obsługi. Seria tych ciągników to przykład wysokiej wydajności i równie wysokiego komfortu. Ekonomiczny silnik, aktywna blokada postojowa i podwójne sprzęgło oraz nowoczesne wzornictwo zaspokoją oczekiwania najbardziej wymagających. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo wydajny układ hydrauliczny. Kabina w każdym terenie zapewnia komfort i bezpieczeństwo jazdy, jest ona oparta na czterech słupkach, z obszernymi przeszklonymi szybami oraz przezroczystym oknem dachowym. Operator ma bardzo dobrą widoczność, którą po zmroku zapewnia także pakiet świateł roboczych LED. Szereg innych elementów wyposażenia ciągnika optymalizują proces prowadzenia i hamowania w każdych warunkach.
Z ciągnikiem połączona była prasa zwijająca Case RB 344, stałokomorowa, o szerokości beli 120 cm, średnicy beli 125 cm. Jej zintegrowana konstrukcja oparta jest na prostocie i wydajności. Dzięki systemowi kontroli stopnia zgniotu wiązane bele mają idealny kształt. Szeroki podbieracz z gęsto umieszczonymi palcami pozwala zbierać materiał z całego pokosu. Podajnik rotorowy zapewnia ciągłe i płynne podawanie materiału do komory zwijania. Mechanizm nakładający siatkę jest szerszy od beli, co pozwala na zastosowanie szerokiej siatki, co chroni przed rozrywaniem brzegów podczas załadunku i transportu. Prasa wyposażona jest w centralny układ smarowania. Sterowana jest za pomocą sterownika, który podłączony jest z ciągnikiem za pomocą złącza ISOBUS. Wszystkie czynności sterownicze wykonujemy z kabiny operatora, proste intuicyjne sterowanie, nie sprawia operatorowi żadnych trudności. Szkolenie zostało przeprowadzone 15 grudnia.
Marcin Trzęsowski, pracownik Agro Rami (absolwent szkoły w Marszewie), przedstawił dokładnie budowę ciągnika, zwrócił uwagę na poszczególne jego zespoły. Po scharakteryzowaniu prasy zwijającej, uczniowie klas III i IV technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki mieli możliwość podłączania komputera sterującego pracą prasy. Kolejnym etapem zajęć było samodzielne założenie siatki owijającej do prasy oraz noży tnących. Uczniowie zadawali pytania, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Bardzo chętnie angażowali się do prac w części praktycznej szkolenia. Pierwszy krok został wykonany! Kolejne szkolenia już znajdują się w kalendarzu dyrektora Sebastiana Trawińskiego.
Nowoczesny sprzęt w nowoczesnym pawilonie
Nowoczesny sprzęt jest do dyspozycji uczniów szkoły w Marszewie dzięki współpracy z firmami. Czekają one na zaproszenie w celu zaprezentowania swoich nowości, dla przyszłych klientów i użytkowników ich produktów - uczniów i absolwentów szkoły w Marszewie.
Czytaj także: