Kto rządzi rolnikami?
Przyjrzyjmy się, kto podejmuje kluczowe decyzje:
- Minister Rolnictwa - Grzegorz Puda
Jak czytamy na Wikipedii - jest z wykształcenia Zootechnikiem, więc z założenia na rolnictwie się zna. Jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej, to okazuje się, że Minister w zawodzie nie pracował, tylko został zatrudniony do działu marketingu, a potem do starostwa jako koordynator, co może świadczyć o tym, że „ma gadane”.
Od kilkunastu lat jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Pierwszy raz posłem został w 2015 roku, w 2019 wybrano go powtórnie.
15 lipca 2019 został Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju i zachował tę funkcję po przekształceniu tego resortu w Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zasiada w Komisji Kultury i Środków Przekazu. Czy ta funkcja sprawia, że nowy minister jest przygotowany na podejmowanie kluczowych dla rolnictwa decyzji?
Jak sam Grzegorz Puda pisze o sobie - jest miłośnikiem zwierząt, widać to po jego stosunku do ustawy „Piątka dla zwierząt”.
Ocenę o kompetencjach nowego ministra pozostawiamy rolnikom. Jak oceniacie człowieka, który będzie teraz decydował o wielu kwestiach?
Czy miłość do zwierząt wystarczy, aby rozwijać polskie rolnictwo w dobie ASF, spadających cen żywca, wielu zamkniętych granic, COVIDu, teraz także ustawą, która może zrujnować wiele gospodarstw i przedsiębiorstw związanych z rolnictwem oraz wiele innych problemów, z którymi rolnicy muszą się zmagać na co dzień? Czas pokaże…
- Tomasz Nowakowski - Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Doświadczony w rolnictwie informatyk. Od ponad roku pełni funkcję prezesa ARiMRu, zajął stanowisko jako czwarty prezes w przeciągu kilku lat, można zatem powiedzieć, że ponad rok to już spore osiągnięcie.
Tomasz Nowakowski jest absolwentem kolegium informatycznego oraz studiów podyplomowych z analityki biznesowej, inżynierii oprogramowania, a także Executive Master of Business Administration (EMBA) w Apsley Business School-London. Te ostatnie pozwoliły mu zdobyć umiejętności menedżerskie na wysokim poziomie.
18 lat temu został pracownikiem lokalnego biura ARiMR w Robczycach i stamtąd wspinał się po kolejnych szczeblach kariery, aż do funkcji prezesa. Trzeba przyznać, że Agencje zna od podszewki.
Czy 18 lat doświadczenia i wykształcenie menedżerskie to odpowiednie kwalifikacje na tak ważnym stanowisku?
- Grzegorz Pięta - Dyrektor Generalny KOWR
Trzecią najważniejszą dla rolników osobą zarządzającą jest dyrektor generalny KOWRu - Grzegorz Pięta.
Na stanowisko dyrektora został mianowany przez premiera Mateusza Morawieckiego w marcu 2019r. z funkcji wicedyrektora, które piastował wcześniej.
Kariera Grzegorza Pięty jest bardzo bogata - był dyrektorem personalno-administracyjnym drukarni Ortis SA w Bydgoszczy, dyrektorem w Bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim, dyrektorem generalnym w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pełnił funkcję m.in. zastępcy prezesa oraz dyrektora gabinetu prezesa. Był także, przez ponad rok, prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych. W ANR pełnił też obowiązki dyrektora oraz zastępcy dyrektora.
Grzegorz Pięta jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył kursy, m.in.: zarządzania i marketingu, zarządzania personelem, komunikacji wewnętrznej w firmie oraz licencjonowany kurs kandydatów na członków rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.
Ciekawe, czy gdyby rolnicy mogli głosować, kto ma objąć najwyższe stanowiska, to wyżej wymienionych trzech Panów by się na nich znalazło. A może macie swoich kandydatów? Piszcie w komentarzu.