Kobiety w rolnictwie – mocny akcent w ministerstwie
Od marca 2021 roku działa Rada Kobiet w Rolnictwie, organ pomocniczy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi powoływany na 3 letnią kadencję. Co na półmetku swojej kadencji zdołała osiągnąć, co może zrobić dla kobiet w rolnictwie? O to w kolejnych artykułach będziemy pytali nie tylko Członkinie tej Rady.
Kobieca intuicja i mądrość pomocne dla Ministra Rolnictwa
Rada Kobiet w Rolnictwie jest bardzo potrzebna – powiedział w trakcie uroczystej inauguracji pracy Rady Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk i dodał - mam nadzieję i ufam, że to właśnie kobieca intuicja, kobieca mądrość, wyczucie ale i dystans do pewnych problemów będą bardzo pomocne dla ministra rolnictwa, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji.
Rada wyakcentuje rolę kobiet w rolnictwie
Powołana Rada Kobiet w rolnictwie ma ściśle określone zadania, do których należą m.in.
-
analiza bieżącej sytuacji kobiet na obszarach wiejskich,
-
identyfikowanie ich problemów,
-
rekomendowanie i podejmowanie inicjatyw w zakresie polepszania lub wzmacniania pozycji i roli kobiet na obszarach wiejskich,
-
aktywizacja kobiet zamieszkujących na terenach wiejskich,
-
przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby kobiet niepełnosprawnych
-
oraz podejmowanie innych działań bezpośrednio lub pośrednio związanych z szeroko pojętą sytuacją kobiet w rolnictwie.
Głos kobiet z obszarów wiejskich
Przewodniczącą Rady Kobiet jest Pani Anna Gębicka, Wiceminister Rolnictwa, która na bieżąco monitoruje i reaguje na postulaty i zapytania Członkiń – zapewnia nasz portal Agnieszka Sendor – Członkini Rady, z urodzenia krakowianka, współzałożycielka gospodarstwa rybackiego Pstrąg Ojcowski w Ojcowie, i podkreśla - jesteśmy głosem kobiet z obszarów wiejskich, reprezentujemy nasze wspólne interesy.
Najbardziej Innowacyjna Rolniczka w Europie
Pani Agnieszka Sendor za swoje aktywności w 2018 została uznana przez Organizację COPA – COGECA działającą przy Parlamencie Europejskim w Brukseli za Najbardziej Innowacyjną Rolniczkę w Europie, a już rok później został jej przyznany tytuł Ambasadora ds. Innowacji w Rolnictwie europejskiego projektu LIAISON. W Radzie Kobiet skupia się na zagadnieniu zwiększenia przedsiębiorczości kobiet z obszarów wiejskich. Cel ten chce osiągnąć poprzez opracowanie odpowiednio dobranych projektów rozwojowych podnoszących kompetencje praktyczne oraz pracę nad poprawą własnej samooceny.
Pomoc i wsparcie dla kobiet wiejskich
Drugi zaś interesujący mnie temat dotyczył wskazania przedstawicieli z ramienia struktur samorządowych zajmujących się pomocą i wsparciem dla kobiet wiejskich. W tym celu Rada Kobiet wystosowała pisma do Samorządów prosząc o wskazanie konkretnych departamentów odpowiedzialnych za działania na rzecz kobiet – informuje nas Agnieszka Sendor.
Twoje zdanie jest dla nas ważne
Co sądzisz o Radzie Kobiet w Rolnictwie? Jak ten organ może wpłynąć na postrzeganie i rolę kobiet w rolnictwie? Czy znasz kobiety, które prowadzą własne gospodarstwo rolne, których sylwetkę moglibyśmy promować na naszym portalu?
Twoje zdanie jest dla nas bardzo ważne.
Zapraszamy do kontaktu: [email protected]