Kirgistan nie chce naszych jaj i mięsa. Wszystko przez te choroby
Złe wieści napływają do nas z Głównego Inspektoratu Weterynarii. Przez wystąpienie na terytorium Polski ptasiej grypu i choroby niebieskiego języka Kirgistan zakazuje importu z Polski m.in.: jaj, drobiu i bydła. Nie dotyczy to jednak wszystkich regionów naszego kraju.
Ptasia grypa. Czego i z jakich stron polski nie można eksportować do Kirgistanu?
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przy Rządzie Republiki Kirgiskiej, z uwagi na wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków, wprowadzono zakaz importu z Polski oraz tranzytu przez terytorium Kirgistanu następujących towarów z województwa zachodniopomorskiego i łódzkiego:
-
żywego drobiu;
-
jaj wylęgowych i konsumpcyjnych;
-
zwierząt dzikich, zoologicznych i cyrkowych podatnych na zarażenie;
-
mięsa drobiowego, gotowych produktów drobiowych i wszystkich produktów drobiowych, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, z wyjątkiem produktów poddanych obróbce, gwarantującej zniszczenie wirusa grypy ptaków, stosownie do przepisów Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH;
-
pasz i dodatków paszowych dla drobiu (z wyjątkiem pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego oraz syntezy chemicznej i mikrobiologicznej, pasz i dodatków paszowych, przetworzonych zgodnie z artykułami 10.42 i 10.4.19 Kodeksu Zdrowia Zwierząt Lądowych WOAH);
-
będącego w użyciu sprzętu, przeznaczonego do hodowli, uboju oraz rozbioru drobiu.
Analogiczny zakaz wwozu oraz tranzytu przez terytorium Kirgistanu ww. towarów obejmuje woj.: lubuskie, dolnośląskie i lubelskie.
Choroba niebieskiego jezyka. Czego i z jakich stron polski nie można eksportować do Kirgistanu?
Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej służby weterynaryjnej Kirgistanu, z uwagi na wystąpienie choroby niebieskiego języka w Polsce wprowadzono zakaz importu oraz tranzytu przez terytorium Kirgistanu następujących towarów pochodzących z województwa warmińsko-mazurskiego:
- bydła i małych przeżuwaczy, zwierząt dzikich, cyrkowych oraz przeznaczonych do ogrodów zoologicznych, wrażliwych na zakażenie wirusem choroby niebieskiego języka, wielbłądów i innych przedstawicieli rodziny wielbłądowatych (lam, alpak, wikunii), nasienia byków, baranów i kozłów producentów, embrionów bydła i małych przeżuwaczy, z wyjątkiem otrzymanych in vivo.
Czytaj także: GLW o pomyśle zamknięcia granicy: musimy działać racjonalnie i zgodnie z prawem
Analogiczny zakaz wprowadzony został dla woj.: dolnośląskiego i zachodniopomorskiego.