Kiedy Sejm uchwali zakaz sprzedaży gruntów rolnych?
Posłowie po raz kolejny debatowali dziś nad projektem ustawy o obrocie ziemią. Kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie?
Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości zarzucał opozycji, że wprowadza w błąd opinię publiczną donosząc o rzekomym uniemożliwianiu dziedziczenia. - To jest manipulacja i kłamstwo – sądził poseł. - Ta ustawa, zresztą żadna ustawa, nie ma prawa ingerować w sprawy uregulowane w Konstytucji, jak kwestie dziedziczenia, i tego nie robi. To informacja robiąca wiele złego dla Polski. Posłowie do celów politycznych używają kłamliwych argumentów - podkreślał z mównicy Telus. Zapewniał jednocześnie, że najwyższym celem ustawy jest ochrona polskiej ziemi. - To cel, o który rolnicy walczyli przez wiele lat. Były rząd, była koalicja, przez 8 lat nie potrafiła zabezpieczyć tego interesu. W ostatnim miesiącu działania, na kolanie, z wieloma poprawkami i poprawkami do poprawek zrobiono ustawę, która nie zabezpieczała interesu polskiego i nie zabezpieczała zakupu polskiej ziemi przez obcokrajowców - twierdził poseł. Zaapelował także o uchwalenie tej ustawy dla dobra polskiego interesu.
Posłanka PO Dorota Niedziela z kolei przekonywała, że to zła ustawa. Dlaczego? Jej zdaniem, dokument ten ogranicza własność prywatną. - Cel jest słuszny, ale nie może to dotyczyć prywatnej ziemi rolników polskich. Ta ustawa nie służy gospodarstwom rodzinnym - zaznaczyła posłanka. Dodała przy tym, że pisowoski projekt daje olbrzymią władzę urzędnikom z Agencji Nieruchomości Rolnych. Co jeszcze powiedziała Dorota Niedziela? Posłanka poinformowała, że z opinii, których zasięgła, wynika, iż rolnicy nie popierają tej ustawy i protestują przeciwko niej.
Swoje zdanie wyraził również minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Szef resortu przypomniał, iż podobne uregulowania prawne, dotyczące obrotu gruntami rolnymi, są w niektórych krajach Unii Europejskiej. Podkreślił ponadto, że odbył wiele spotkań z rolnikami, w trakcie których gospodarze zapewniali, że popierają tę ustawę.
Projekt ustawy o obrocie ziemią został przekazany do dalszych prac w komisji rolnictwa. Ta zbiera się dziś wieczorem. 1 kwietnia może on być ostatecznie przegłosowany. Wszystko po to, by 1 maja ustwa mogła wejść w życie.
Co zakłada projekt ustawy?
Nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być co do zasady tylko rolnicy indywidualni. Zgodnie z definicją są to rolnicy posiadający kwalifikacje rolnicze, prowadzący osobiście co najmniej przez 5 lat gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 300 ha użytków rolnych i zamieszkujący w tym gospodarstwie, a także podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie w przypadku, jeżeli powierzchnia gospodarstwa przekracza 20 ha użytków rolnych.