Jaką firmę wezwać do utylizacji padłego zwierzęcia?
ARiMR pokryje za rolników część lub całości kosztów związanych z utylizacją: owiec, kóz, trzody chlewnej, bydła i koni.
Usługi utylizacyjne na zlecenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2016 r. będzie świadczyło 12 firm. W ramach swoich obowiązków przedsiębiorstwa zajmą się: zbiorem, transportem i unieszkodliwieniem padłych zwierząt gospodarskich.
Cennik usług poszczególnych zakładów może być różny, dlatego przed zleceniem danej firmie wykonania usługi, warto zapoznać się z oferowanymi cenami i wybrać najtańszą. W poszczególnych województwach usługi utylizacyjne świadczyć będzie bowiem od dwóch do dziesięciu firm.
Zasady korzystania w 2016 r. z usług utylizacyjnych z dofinansowaniem Agencji dla producentów rolnych pozostają takie same jak w roku 2015. Oznacza to, że pomoc może otrzymać producent rolny prowadzący gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym lub dział specjalny produkcji rolnej.
„Wsparcia nie mogą jednak otrzymać producenci, którzy nie spełniają kryterium małego lub średniego przedsiębiorstwa określonego w Załączniku I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr (WE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. Pomoc może być udzielona na dofinansowanie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwienia padłych zwierząt gospodarskich z gatunku bydło, owce, kozy, konie oraz świnie” - wyjaśnia ARiMR.
Kwota jaką ewentualnie będą zobowiązani zapłacić rolnicy zależy od wieku i gatunku padłego zwierzęcia. I tak Agencja sfinansuje za rolnika pełne koszty zbioru i transportu padłego bydła, owiec, kóz, koni oraz świń, a także pokryje w 100% koszty unieszkodliwienia bydła, które ukończyło 48 miesiąc życia oraz owiec i kóz które ukończyły 18 miesiąc życia (zwierzęta z tych grup podlegają badaniom w kierunku TSE).
Natomiast w przypadku unieszkodliwienia padłego bydła poniżej 48 miesiąca życia, a owiec i kóz poniżej 18 miesiąca życia oraz świń i koni niezależnie od ich wieku, Agencja może dofinansować do 75% kosztów poniesionych przez producenta rolnego. W przypadku producentów rolnych będących płatnikami podatku VAT, dofinansowanie Agencji nie obejmuje kwoty podatku VAT.
Pomoc udzielana przez ARiMR na pokrycie kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania padłych zwierząt gospodarskich jest obok kredytów preferencyjnych jedną z tzw. form "pomocy krajowej" w całości finansowanych z budżetu krajowego i w obecnej formie jest ona udzielana od 2008 r.
Gdzie dzwonić, gdy trzeba przewieźć i zutylizować padłe zwierzę?
Jakie ceny za usługi proponują poszczególne firmy?
SPRAWDŹ PONIŻEJ!