Jaka będzie reszta wakacji? Pogoda na drugą połowę lipca i sierpień

W nadchodzących dniach zrobi się cieplej, a w niektórych regionach wręcz gorąco. Nie zabraknie też gwałtownych zjawisk atmosferycznych. W prognozie IMGW na resztę wakacji długotrwałych upałów jednak nie widać. Końcówka lipca może być deszczowa, zwłaszcza na południu kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj też: Najlepiej szybko usuń te rośliny z ogrodu. Przyciągają szerszenie
Jaka będzie pogoda w najbliższych dniach? Prognoza na do końca tygodnia
Czwartek i piątek, choć będą w miarę ciepłe, przyniosą też opady i burze. W czwartek temperatura wyniesie od 19 stopni do 24 stopni, deszczowo może być w całym kraju. Burze prognozowane są głównie na południu Polski. W piątek również będzie przelotnie padać, w wielu miejscach lokalnie mogą wystąpić burze. IMGW ostrzega przed burzami w woj. podkarpackim i świętokrzyskim. Temperatura wyniesie od 21 do 24 stopni.
W weekend czeka nas ocieplenie. W sobotę będzie od 22 stopni nad morzem do 26 stopni na zachodzie kraju. Może przelotnie padać. W niedzielę jeszcze cieplej. Najniższa temperatura będzie na Pomorzu, tam około 22 stopnie, ale na zachodzie i na południu może sięgać 27-28 stopni Celsjusza.
Pogoda w drugiej połowie lipca. Prognoza do końca miesiąca
W najbliższych dwóch tygodniach pogoda będzie niestabilna i zmienna. Czekają nas na przemian chwilowe upały, deszcze i burze. Chłodniejsze powietrze będzie wypierać pojawiające się co jakiś czas fale gorąca.
W poniedziałek i wtorek 21 i 22 lipca w wielu regionach będzie upalnie – najwyższa temperatura w poniedziałek wyniesie 31 stopni na zachodzie kraju. We wtorek upał powyżej 30 stopni czeka mieszkańców Mazowsza i Podkarpacia, w zachodniej i południowej części kraju pojawią się jednak burze. W kolejnych dniach temperatura znów się obniży – w środę 23 lipca będzie już tylko od 18 do 24 stopni, w czwartek i piątek - maksymalnie 26 stopni. Nad morzem przez większość tygodnia będzie się utrzymywać temperatura od 20 do 23 stopni.
Wahania temperatur sprawią, że w całym tygodniu między 21 a 27 lipca średnia temperatura w Polsce wyniesie od 21 stopni nad morzem do 24 stopni w centrum, na południu i na wschodzie kraju. Ma to być tydzień deszczowy. Prawdopodobieństwo sumy opadów powyżej 20 mm w większości regionów wyniesie ponad 70 proc. Największe opady prognozowane są na południu kraju.
Czytaj też: Królowały w ogrodach naszych babć. Są wytrzymałe i pięknie się rozrastają
Podobne średnie temperatury prognozowane są w końcówce lipca i na początku sierpnia. W tygodniu między 28 a 3 sierpnia będzie średnio od 21 stopni na północy kraju do 24-25 stopni na południu i w centrum. W tym tygodniu również prognozowane są opady w całym kraju, ale prawdopodobieństwo wystąpienia silnego deszczu jest mniejsze niż tydzień wcześniej. Można się go spodziewać głównie na północy, południu i w centrum kraju.
Pogoda w sierpniu. Jaka będzie temperatura? Czy będzie padać?
Początek sierpnia, od 4. do 10. dnia miesiąca również nie zaskoczy nas dużym ociepleniem. Na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz na Warmii i Mazurach będzie średnio od 20 do 22 stopni. W centrum i na zachodzie około 23 stopni, najcieplej na południu – tam średnia tygodniowa wyniesie 24 stopnie. Silniejsze opady deszczu mogą wystąpić głównie na północy i południu kraju. W pozostałych regionach ich prawdopodobieństwo jest niższe.
W kolejnym tygodniu, między 11 a 17 sierpnia IMGW prognozuje nieco wyższe średnie temperatury. Nad morzem i na Mazurach nadal około 21-22 stopni, cieplej będzie natomiast w górach – na południu kraju średnio 25 stopni. W pozostałych częściach kraju 23-24 stopnie. Synoptycy podali również przewidywane średnie temperatury w przedostatnim tygodniu wakacji.
Między 18 a 24 sierpnia na północy kraju średnia tygodniowa ma wynieść od 21 do 22 stopni. Na zachodzie, w centrum i na południu 23-24 stopnie, tylko na Podkarpaciu - 25 stopni. Według pognoz, końcówka wakacji, między 11 a 24 sierpnia w całym kraju powinna być najmniej deszczowa.
Czytaj też: Ugotuj, odcedź i podlej sansewierię. Nowe liście pojawią się jeden po drugim
- Tagi:
- pogoda
- prognoza pogody