Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN
Twoje gospodarstwo jest położone na obszarze szczególnie narażonym na zanieczyszczenia azotanami pochodzenia rolniczego czyli OSN? Skorzystaj z działania „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” w ramach PROW 2014-2020, aby zmodernizować swoje gospodarstwo i dostosować do obowiązujących wymogów.
W 2012 wydzielono nowe obszary OSN. Gospodarstwa rolne położone na ich terenie i prowadzące produkcję zwierzęcą powinny posiadać urządzenia do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych o wielkości pozwalającej na co najmniej 6-miesięczne ich przechowywanie, ograniczając w ten sposób zanieczyszczenia wód gruntowych. Działanie „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN” ma na celu ułatwienie tym gospodarstwom dostosowanie się do tych wymogów.
Wszelkie normy, wymagania i zasady określają rozporządzenie dyrektorów poszczególnych regionalnych zarządów gospodarski wodnej. Dostosowanie urządzeń do przechowywania nawozów powinno nastąpić do końca obowiązywania programu, czyli w myśl aktualnych przepisów do końca 2016 roku.
Do kosztów kwalifikowalnych w tym działaniu będą należeć koszty budowy (a także przebudowy lub rozbudowy) urządzeń do gromadzenia, aplikacji nawozów naturalnych oraz do przechowywania pasz soczystych. Ze względu na cel działania, jakim jest ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z produkcji zwierzęcej, preferowane będą operacje w gospodarstwach utrzymujących dużą liczbę zwierząt, mierzoną liczbą dużych jednostek przeliczeniowych DJP, oraz tak jak w pozostałych działaniach te prowadzone przez młodych rolników (patrz tab. z kryterium punktowym) .
Wykluczone ze wsparcia są gospodarstwa, dla których działalności wymagane są pozwolenia zintegrowane tj. gospodarstwa prowadzące chów lub hodowlę drobiu powyżej 40 000 stanowisk lub chów lub hodowlę świń powyżej 2000 stanowisk dla świń powyżej 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Wsparcie na inwestycje o charakterze dostosowawczym może być udzielane jedynie w okresie realizacji programu działań dla danego OSN lub w ciągu 12 miesięcy od daty, gdy dany standard stał się obowiązkowy, a w przypadku młodych rolników także w okresie 24 mies. od daty przejęcia gospodarstwa
Wnioski będzie można składać za pośrednictwem powiatowych biur ARiMR, które przekażą je do oddziałów regionalnych.
Planowany termin ogłoszenia naboru wniosków w ramach działania „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN według harmonogramu Ministerstwa Rolnictwa miał się odbyć w sierpniu, :jednak w obecnej chwili znany jest jedynie projekt rozporządzenia.
Do kosztów kwalifikowalnych zaliczane będą:
Budowa, przebudowa lub zakup:
- zbiorników do przechowywania gnojowicy lub gnojówki
- płyt do gromadzenia i przechowywania gnojownika
- zbiorników i płyt do przechowywania pasz soczystych
- - wraz z zakupem i montażem instalacji technicznej i oraz wyposażenia
Rozbiórka i utylizacja materiałów pochodzących z rozbiórki jeśli jest ona niezbędna w trakcie realizacji projektu
Zakup aplikatorów gnojowicy typu:
- doglebowe redlicowe
- doglebowe talerzowe
- węże wleczone
Zakup wozów ascenizacyjnych z wyżej wymienionymi aplikatorami
Zakup, wraz z wyposażeniem, rozrzutnika obornika i kompostu:
- z adapterem rozdrabniającym poziomym i tarczami rozrzucającymi
- z adapterem pionowym
- z adapterem dwubębnowym poziomym
Koszty ogólne
Kryterium punktowe
Liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie w przeliczeniu na duże jednostki DPJ jest:
- równa co najmniej 60 – 5 pkt
- nie niższa niż 5 i niższa niż 60 stanowi się tyle punktów ile stanowi iloraz; sumy liczby 35 i iloczynu liczby 4 i liczby zwierząt utrzymywanych w przeliczeniu na duże jednostki DPJ oraz liczby 55
Udział kosztów kwalifikowalnych inwestycji:
- powyżej 75 % - 5 pkt
- powyżej 60% do 75% - 4 pkt
- powyżej 50% do 60% - 3 pkt
- powyżej 40% do 50% - 2 pkt
- powyżej 25% do 40% - 1 pkt
W dniu złożenia wniosku o przyznania pomocy beneficjent ma nie więcej niż 40 lat