IMGW ostrzega przed przymrozkami. Alerty dla prawie całego kraju

Powiedzenie „Kwiecień plecień, bo przeplata – trochę zimy, trochę lata” sprawdza się w pierwszych tygodniach tego miesiąca. Wysokie temperatury ustąpiły miejsca opadom śniegu i temperaturze poniżej zera. Jak długo potrwają przymrozki?
IMGW wydało ostrzeżenia przed przymrozkami
IMGW wydało ostrzeżenia 1. stopnia o prawdopodobieństwie 80 proc. przed przymrozkami na terenie niemalże całego kraju, we wszystkich województwach. Nie obowiązują one jedynie w zachodniej i północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, południowej części województwa lubuskiego oraz zachodniej i północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego.
W województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, wielkopolski, pomorskim oraz kujawsko-pomorskim ostrzeżenie wygasa 9 kwietnia, natomiast w pozostałych województwach – 10 kwietnia.
Ponadto w powiecie żywieckim, suskim, nowotarskim, limanowskim, tatrzańskim oraz nowosądeckim do 8 kwietnia obowiązuje ostrzeżenie 1. stopnia przed śniegiem o prawdopodobieństwie sięgającym 70 proc.
Do kiedy ochłodzenie? Przymrozki do końca tygodnia
Według prognozy średnioterminowej IMGW na 10 dni temperatury minimalne poniżej 0 stopni utrzymać się mogą do niedzieli 13 kwietnia.
We wtorek (8 kwietnia) maksymalna temperatura powietrza wynieść może od -2 stopni w rejonach górskich i podgórskich do 11 stopni na zachodzie i w centrum, Z kolei minimalna temperatura spadnie do -5 stopni Celsjusza w rejonach górskich i podgórskich, -3 stopni na północno-wschodnim krańcu Polski, -2 stopni w województwie lubelskim, łódzkim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim oraz -1 stopnia w województwie podkarpackim i kujawsko-pomorskim. W pozostałych rejonach od 0 do 2 stopni.
Czytaj też: Jak chronić truskawki przed przymrozkiem? Dzięki tym zabiegom uratujesz plony
W środę (9 kwietnia) temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia w rejonach górskich o podgórskich do 12 stopni na południowym oraz północnym zachodzie. Minimalna temperatura spadnie na terenie prawie całego kraju poniżej zera. Od 1 do 2 stopni na plusie tylko na północy i północnym zachodzie. W rejonach górskich i podgórskich temperatura może spaść do -6 stopni, do -4 stopni w województwie świętokrzyskim, -3 stopni na wschodnich krańcach kraju, -2 stopni w województwie mazowieckim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim i podkarpackim. Na pozostałym obszarze -1 stopień.
W czwartek (10 kwietnia) maksymalna temperatura wyniesie od -1 stopnia w rejonach górskich i podgórskich do 13 na północnym zachodzie. Przewidywana temperatura minimalna to z kolei od -6 stopni w rejonach górskich i podgórskich, -3 stopni na północno-wschodnim krańcu Polski, -2 stopni w województwie podlaskim i lubelskim do -1 stopni w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim. W pozostałych rejonach do 4 stopni Celsjusza.
Od piątku temperatura maksymalna będzie rosła i w niedzielę może wynieść w centralnej Polsce nawet 21 stopni. Temperatura minimalna w piątek (11 kwietnia) może spaść poniżej 0 w rejonach górskich i podgórskich (-3 stopnie), w sobotę (12 kwietnia) poniżej zera będzie na północnym wschodzie (od -3 do -1 stopnia), natomiast w niedzielę (13 kwietnia) przymrozi lekko tylko w rejonach górskich i podgórskich (-1 stopień).