Hogan: Mamy trudności na rynku mleka i wieprzowiny
W ministerstwie rolnictwa odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem kanclerza ds. rolnictwa UE Phila Hogana i szefa resoru rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Jakie informacje zostały przekazane? O co pytano? Co się okazuje?
Phil Hogan odwiedził Polskę po raz pierwszy od czasu wyborów parlamentarnych. Przyjechał do ministerstwa rolnictwa na rozmowy robocze.
Co z 75 substancjami czynnymi środków ochrony roślin? Czy zostaną wycofane?
W trakcie spotkania poruszono kwestię wycofania ponad 70 substancji czynnych środków ochrony roślin. Jeśli do tego dojdzie, wzrosną koszty produkcji wielu roślin. Co na ten temat uważa komisarz?
- Mieliśmy bardzo duże trudności w związku z zatwierdzaniem składników pochodzący z UE. Komisja rozpatrywała zatwierdzanie tych licencji. Okazało się, że mamy bardzo dużą liczbę takich licencji, już zatwierdzonych. Myślę tu również o licencjach na składniki pasz zwierzęcych. My zaczynamy stosować bardziej naukowe podejście do tych składników. W ten sposób wdrażamy bardziej naukowe podejście do rolnictwa. Chronimy w ten sposób nasze gleby - mówił podczas konferencji Phil Hogan.
Co z dopłatami?
Mówiono również o bardzo powolnej realizacji dopłat bezpośrednich. Phil Hogan przyznał, że nie tylko Polska ma z tym problem. Czy będzie zatem uproszczona procedura ich wypłacania? Czy dopłaty za 2016 będą mogły być korygowane na bieżąco?
- Niektóre państwa nie były w stanie od października wypłacać dopłat, ponieważ nie miały odpowiedniego systemu, ale agencje płatnicze w każdy kraju mają możliwość wypłacania środków zaliczkowych. Tylko 10 państw członkowskich taki program (wypłacania dopłat bezpośrednich) wdrożyła. Polska stara się taki program przygotować, także ułatwiliśmy wypłaty. Rozumiemy, że sytuacja finansowa jest trudna. Oczywiście, w wielu państwach członkowskich przeznaczono bardzo duże kwoty na poprawę sytuacji w związku z tymi trudnościami - twierdził Phil Hogan.
Dodał, że komisja nie chce nikogo pozbawiać pieniędzy. Zaznaczył jednak, że potrzebny jest odpowiedni system, aby mogły one być sprawniej wypłacane.
Na sprawę dopłat uwagę Hoganowi zwrócił również uwagę minister Jurgiel.
- Obecne dopłaty nie stwarzają równych warunków konkurencji na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Jest to dla Polski kluczowa sprawa w kontekście dalszego funkcjonowania gospodarstw w ramach wspólnej polityki rolnej. O wyrównanie tych dopłat będziemy zabiegać podczas przeglądu WPR oraz dyskusji nad przyszłym kształtem polityki rolnej po 2020 r. - zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Co z karami za nadprodukcję mleka?
Polscy rolnicy liczą na umorzenie kar za nadprodukcję mleka. Czy jest na to szansa? - Konieczna jest równowaga między podażą, a popytem. Patrzymy na to w kontekście artykułu 222, rozporządzenia o wspólnym rynku i staramy się w krótkim czasie ograniczać nadpodaż, używając do tego mechanizmów równoważenia rynków - powiedział Phil Hogan. Komisarz zaznaczył także, że to od państw zależy, czy podejmą decyzję o zapłaceniu kar za przekroczenie kwoty mlecznej.
Co z rynkiem wieprzowiny?
Minister rolnictwa poinformował Komisarza, że Polska, na podstawie art. 220 ust.1 lit a rozporządzenia PE i Rady nr 1308/2013, wystąpi do Komisji Europejskiej o przyznanie nadzwyczajnych środków wsparcia dla producentów świń objętych restrykcjami, ze względu na rozszerzenie strefy objętej restrykcjami weterynaryjnym z tytułu ASF. - Wprowadzone ostatnio przez KE rozszerzenie obszaru objętego ograniczeniami, przy sprzeciwie strony polskiej, spowodowało problemy producentów ze zbytem świń, a w przypadku sprzedaży drastyczne obniżenie cen - poinformowało MRiRW.
Będą działania doraźne
Hogan poinformował, że UE ma dodatkowe programy, które mają wspomóc rolnictwo państw członkowiskich po wprowadzeniu embarga rosyjskiego, o wartości 5,5 mld euro. - Będziemy też kontynuować rozmowy w sprawie wsparcia młodych rolników i małych gospodarstw - zapowiedział kanclerz. Dodał również, że UE skupi się na prowadzeniu badań na temat rozwoju z myślą o mniejszych producentach. Wszystko po to, by zachować żywotność ekonomiczną obecnych trudnych warunkach.
O problemach na rynku wieprzowiny i mleka - będą kolejne rozmowy
Powyższe kwestie będą omawiane na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbędzie się w poniedziałek 14 marca .
- Mamy pewne trudności na rynku mleka i rynku wieprzowiny. W poniedziałek będziemy rozmawiać o pomocy producentom - potwierdził Hogan.