Gospodarstwo 90 ha do dzierżawy. Gdzie i za ile?

Nieruchomość, o której mowa, znajduje się na terenie zlikwidowanego Państwowego Gospodarstwa Rolnego Parchlino w gminie Barwice w woj. zachodniopomorskim. Sprawę prowadzi Oddział Terenowy KOWR Koszalin.
Grunty orne, łąki i lasy - KOWR chce wydzierżawić
W skład wystawionego do dzierżawy majątku wchodzą grunty położone w miejscowości Nowe Koprzywno o dokładnej powierzchni 91,3741 ha. Grunty orne to przede wszystkim klasa IV i V. Dokładny podział wygląda następująco:
- grunty orne: 65,6119 ha, (w tym kl: RIVa-14,7358 ha, RIVb -11,9042 ha, RV-30,9786 ha, RVI-7,9933 ha)
- łąki trwałe: 6,3985 ha,
- pastwiska trwałe: 4,3495 ha,
- grunty pod rowami: 0,1810 ha,
- grunty pod stawami: 0,8815 ha,
- grunty zadrzewione i zakrzewione na użytk. rol.: 2,5651 ha,
- lasy: 5,9105 ha,
- nieużytki: 1,6523 ha,
- grunty rolne zabudowane: 3,8238 ha.
Gospodarstwo do wydzierżawienia w woj. zachodniopomorskim
Na nieruchomości znajdują się także budynki, budowle i urządzenia, w tym wiaty i garaże, linia elektryczna, warsztaty, ogrodzenie, studnia głębinowa, drogi do gospodarstwa oraz budynki gospodarcze. Ważną informacją dla potencjalnych dzierżawców jest to, że to 90 - hektarowe gospodarstwo nie jest objęte planem zagospodarowania przestrzennego gminy.
W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Barwice nieruchomość oznaczona jest jako: tereny upraw polowych, w części tereny łąk, pastwisk, w części lasy, w części tereny działalności gospodarczo-usługowej, w części wody powierzchniowe, w części tereny zabudowy mieszkaniowo - usługowej. Co jednak ważne, działka znajduje się na terenie obszaru prawnie chronionego Ostoja Drawska.
Obiekty ujęte w ewidencji zabytków
Nieruchomość porośnięta drzewostanem o wielogatunkowym składzie, w tym samosiewami drzew i krzewów, chwastami i przerośniętą trawą. Od południa znajdują się podmokłe łąki, a także stawy. Z kolei na północnej części działki zlokalizowana jest część zespołu folwarcznego (zabudowania gospodarcze i mieszkalne), ujętego w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Dzierżawa tylko na jeden okres wegetacyjny
KOWR podał, że przewidywany okres dzierżawy miałby potrwać do 17 października 2025 r., a więc tylko na jeden okres wegetacyjny - bez możliwości przedłużenia.
Wywoławcza wysokość rocznego czynszu wynosi – 222,90 dt pszenicy, w tym 173,97 dt za użytki rolne (w tym podatek VAT – zwolniony), 48,93 dt za budynki i budowle (w tym podatek VAT – 23%), Nieruchomość ta będzie wydzierżawiona w drodze przetargu. Termin, miejsce i warunki przetargu, jak podaje KOWR, zostaną podane do publicznej wiadomości wkrótce.
- Tagi:
- dzierżawa ziemi
- KOWR