Gospodarstwa opiekuńcze - idea i założenia projektu
Czym są gospodarstwa opiekuńcze? Jaki jest cel ich tworzenia?
Gospodarstwa opiekuńcze to projekt realizowany od 2019 r. przez konsorcjum w składzie: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie o/Kraków, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Idea projektu Gospodarstwa opiekuńcze
Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWiD) to łączenie rolnictwa i pomocy społecznej.
- Opieka nad osobami starszymi, która jest opieką dorywczą, nie jest dobrą opieką - podkreślał wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, omawiając ideę tworzenia gospodarstw opiekuńczych.
Szef resortu rolnictwa zwrócił m.in. uwagę na zachodzące zmiany demograficzne. Stwierdził, że część osób starszych nie ma następców w swoich gospodarstwach i opieka nad nimi jest tylko sporadyczna. Natomiast nie bardzo odnajdują się oni w domach opieki.
- Najlepszą formą spędzania czasu przez seniorów byłoby pozostawienie ich w środowisku, w którym spędzili całe swoje życie, a to zapewniają im gospodarstwa opiekuńcze – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.
Realizacja projektu Gospodarstwa opiekuńcze
Realizację projektu przedstawiła sekretarz stanu Anna Gembicka. - Za nami część analityczna, badawcza i teraz przechodzimy do fazy wdrożeniowej - poinformowała wiceminister.
Sekretarz stanu zwróciła uwagę, że już obecnie w programie Lider zaproponowane zostały działania dotyczące gospodarstw opiekuńczych. Nie mniej jednak potrzebne są zmiany legislacyjne, aby jak najlepiej dostosować projekt, który jest bardzo ważny z punktu widzenia społecznego.
Główne założenia projektu Gospodarstwa opiekuńcze
- Gospodarstwo opiekuńcze to forma rolnictwa społecznego – jest to gospodarstwo zaadaptowane do potrzeb podopiecznych (klientów), w którym mogą oni aktywnie spędzić czas i otrzymać wsparcie.
- Podopieczni gospodarstw opiekuńczych to osoby potrzebujące wsparcia: seniorzy, osoby z dysfunkcjami, zmagające się z uzależnieniami, bezrobotni czy tzw. trudna młodzież.
- Istnieją wymierne korzyści z prowadzenia gospodarstw opiekuńczych również dla rolników, m.in.: finansowe, emocjonalne (satysfakcja z niesienia pomocy), społeczne (zwiększenie znaczenia rolników w ich społecznościach lokalnych i rolników w oczach całego społeczeństwa).
- Szczegóły projektu zaprezentowali przedstawiciele realizującego go konsorcjum: dr habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Piotr Nowak, dr habilitowana, profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Wioletta Knapik, Elżbieta Kmita-Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie z oddziału w Krakowie.
Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 4.095.742 zł.
Czytaj także: