Gospodarstwa opiekuńcze dla seniorów - będą pieniądze
Ministerstwo rolnictwa zakłada, że w każdym województwie powstanie od kilku do kilkudziesięciu gospodarstw łączących pracę w rolnictwie z opieką nad osobami starszymi.
"Gospodarstwo opiekuńcze" i "Aktywny i zdrowy senior - rolnik" to dwa projekty w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, które mają być odpowiedzią na potrzeby najstarszych mieszkańców wsi. - Jednym z najważniejszych wyzwań dla rozwoju kraju są niekorzystne trendy demograficzne, w tym istotny wzrost odsetka osób starszych w społeczeństwie. Polska jest najszybciej starzejącym się krajem Unii Europejskiej. Starzenie się na obszarach wiejskich, ze swoimi specyficznymi przejawami oraz niezbędnymi interwencjami, do tej pory nie było podejmowane. Osoby starsze stanowią niewykorzystany kapitał ludzki na obszarach wiejskich. Dla tej grupy osób potrzebne jest też zaprojektowanie specyficznych dla obszarów wiejskich modeli zabezpieczenia socjalnego - tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Niejako formą zabezpieczenia socjalnego mają być gospodarstwa opiekuńcze, które mają łączyć działalność rolniczą z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia.
Projekt Gospodarstwo opiekuńcza MRiRW zakłada m.in.:
- utworzenie w każdym województwie kilku - kilkunastu, a jeśli będzie zainteresowanie, nawet kilkudziesięciu gospodarstw opiekuńczych, w formule podmiotów działalności gospodarczej lub innej formie dozwolonej przepisami prawnymi;
- budowę systemu wsparcia instytucjonalnego dla gospodarstw opiekuńczych, w tym ustanowienie koordynatorów regionalnych oraz zbudowanie kapitału ludzkiego dla potrzeb realizacji projektu;
- budowę sieci gospodarstw wpisujących się w ideę rolnictwa społecznego;
- wypracowanie modelowych rozwiązań dla potrzeb rozwoju gospodarstw opiekuńczych,
- prowadzenie działań promocyjnych, w tym konferencje regionalne i ogólnopolskie, spotkania (warsztaty) dla osób zainteresowanych tą formą działalności;
- budowę mechanizmów kontroli jakości i rzetelności świadczenia usług;
- badania interdyscyplinarne towarzyszące projektowi.
Na realizację projektu planuje się m.in. środki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Planu Operacyjnego 2016-2017 oraz 2018-2019, Regionalnych Programów Operacyjnych, POWER.
Bezpośrednim realizatorem projektu będzie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie, a w projekt włączone zostaną Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.
- W trakcie przygotowania są spotkania informacyjno-szkoleniowe dla rolników i członków ich rodzin, zainteresowanych podjęciem działalności opiekuńczej. Spotkania odbędą się w każdym województwie w okresie od lutego do połowy marca br. Planuje się przeprowadzenie 48 spotkań (po 3 w każdym województwie) dla ok. 1000 osób - podaje MRIRW.
Aktywny i zdrowy senior rolnik
Projekt „Aktywny i zdrowy senior rolnik" realizowany jest przez KRUS. Ma on na celu wypracowanie kompleksowego systemu opieki i rehabilitacji nad osobami starszymi z obszarów wiejskich. - Projekt ma charakter pilotażowy, przy czym oczekuje się, iż będzie on przyczynkiem do modernizacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie opiekuńczo-rehabilitacyjnych komponentów oferty ubezpieczeniowej dla osób starszych z obszarów wiejskich objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego - tłumaczy MRiRW. Projekt jest częścią projektu strategicznego Zdrowsze społeczeństwo, ujętego w obszarze Kapitał ludzki i społeczny w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.