Duże zmiany dla rolników. Nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą między innymi przyspieszenia procesów inwestycyjno-budowlanych. Jednym z ułatwień jest zrezygnowanie w pewnych przypadkach z pozwolenia na budowę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbiorniki związane z produkcją rolniczą tylko na zgłoszenie
Nowe przepisy wskazują, że nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę w przypadku budowy bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności nie większej niż 30 metrów sześciennych, związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę ogrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej. Wymagane będzie jedynie dokonanie zgłoszenia.
Czytaj też: Fala upałów "zestresowała" rośliny w ogrodzie? Działaj szybko, ale ostrożnie
Jak wskazuje uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, zmiany te są wyjściem naprzeciw postulatom oraz oczekiwaniom rolników związanym z barierami administracyjnymi procesu budowlanego.
Dzięki takiej modyfikacji przepisów cały proces inwestycyjno-budowlany w gospodarstwach rolnych będzie znacznie łatwiejszy. Rolnicy będą mogli szybko i sprawnie realizować inwestycje, dokumentów będzie mniej, a koszty realizacji będą niższe.
„Zmniejszone koszty wynikają z braku konieczności opracowywania projektu budowlanego (w tym ponoszenia kosztów za wykonanie map do 10 celów projektowych) oraz kosztów nadzoru (kierownik budowy)” – czytamy w uzasadnieniu.
Zmiany ułatwią otrzymanie dotacji?
Projekt informuje również, że wprowadzone zmiany mogą pomóc rolnikom w szybszym i łatwiejszym uzyskaniu wsparcia w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, ponieważ do tej pory cały proces uzyskania pozwolenia na budowę był tak czasochłonny, że rolnik nie mógł dostarczyć wszystkich dokumentów niezbędnych do starania się o dofinansowanie.
Co z rolnikami, których sprawy są wszczęte, ale niezakończone?
Projekt porusza jeszcze jedną istotną dla rolników kwestię. Reguluje on bowiem kwestię spraw wszczętych i niezakończonych, które wynikają z Prawa budowlanego. Jeżeli zamierzenie budowlane, wobec którego przed wejściem w życie ustawy został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki bądź terenu, lub też dokonano zgłoszenia budowy lub innych robót budowlanych, to stosowane będą przepisy w brzmieniu nadanym ustawą po zmianach.
Czytaj też: Kto płaci podatek rolny za dzierżawione grunty? Oto co mówią przepisy
Co to oznacza dla rolników? W uzasadnieniu wskazany został przykład budowy zbiorników na wody opadowe lub roztopowe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w 2024 roku uruchomiła nabór wniosków na interwencję I.10.4. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Złożono ponad 28 tys. wniosków o przyznanie pomocy, a w znacznej większości dotyczyły one właśnie wsparcia na zbiorniki do retencji wody deszczowej. W tym momencie wnioski te są oceniane formalnie, a Agencja wzywa rolników do uzupełnienia wymaganych prawem decyzji administracyjnych – na przykład do potwierdzenia zgłoszenia budowy lub ostatecznego pozwolenia na budowę. Termin na uzupełnienie wynosi 14 dni, co sprawia, że część wnioskodawców może nie zdążyć i stracą szansę na dofinansowanie.
„Dlatego, aby zapewnić równe traktowanie wnioskodawców ubiegających się o wsparcie w ramach I.10.4 na budowę i montaż bezodpływowych zbiorników na wody opadowe, zasadne jest objęcie uproszczonymi wymogami również tych rolników, którzy złożyli wniosek o pozwolenie na budowę lub dokonali zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych i postępowania w ich sprawach nie zostały zakończone przed wejściem w życie projektowanej ustawy” – stanowi uzasadnienie do projektu ustawy.