Dopłaty do ubezpieczenia dodatkowych upraw
Resort rolnictwa jest w trakcie prac nad poszerzeniem katalogu upraw objętych dopłatami. Zostaną dodane inne rośliny, jakie zatem?
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych ze względu na potrzebę rolników, którzy od lat walczyli o to, aby uprawę słonecznika i facelii objąć dopłatami do ubezpieczenia wysłał pismo do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ wyjaśnił w nim, że słonecznik i facelia, są roślinami które zyskują coraz większą popularność i rolnicy są bardzo zainteresowani uprawą tych roślin.
Odpowiedź na pismo
Jak się okazuje PZPRZ wielokrotnie kierował pismo w sprawie objęcia słonecznika i facelii dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw. W odpowiedzi na to pismo w sprawie uwag zgłoszonych w ramach prekonsultacji projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich w zakresie rozszerzenia ich katalogu.
Dopłaty do ubezpieczeń upraw
Słonecznik, facelia, len i konopie włókniste - to właśnie nad tymi roślinami trwają pracę w związku z dopłatami do ubezpieczenia upraw. Dopłaty te będzie można uzyskać z budżetu państwa. Dodatkowo ma zostać doprecyzowana uprawa gryki, jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw.
Ministerstwo przypomina, że dopłaty do ubezpieczeń od zdarzeń losowych budżet państwa pokrywa w przypadku produkcji roślinnej i zwierzęcej w określonych przypadkach :
- dla produkcji roślinnej (tj. upraw – zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
- dla produkcji zwierzęcej (tj. bydła, koni, owiec, kóz, drobiu lub świń) od: huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.
Budżet na ubezpieczenie
W związku z projektem ustawy budżetowej na rok 2023 na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich łączna kwota, która została zaplanowana to 1.120.504 tys. zł.