Skęczniew - wieś kwietnym dywanem usłana [ZDJĘCIA]
- 1/8
- następne zdjęcie
W czwartek 15 czerwca katolicy przeżywają obchody Bożego Ciała. W parafii pod wezwaniem Świętej Trójcy w Skęczniewie uroczystości te mają szczególny charakter. Głowna msza święta połączona jest z Procesją Eucharystyczną do czterech ołtarzy po dywanach kwiatowych. W tym roku ołtarze przygotowali: krzyż obok Organistówki - Rzechta, część II; przed Domem Parafialnym - Rzechta, część I; Państwo Dorota i Zbigniew Olszewscy - Januszówka; Kapliczka Serca Pana Jezusa - Stawki i Młyny Piekarskie.
Jednak największą atrakcją, która oprócz wiernych przyciąga także turystów z całej Polski, a nawet zza granicy są kwiatowe dywany, którymi usłana jest główna aleja wsi. Jak wyglądają przygotowania?
Mieszkańcy pracę nad wykonaniem misternych dywanów rozpoczynają w dzień święta, już od 6.00 rano. Wtedy to rozpoczynają układanie półkilometrowego dywanu z kwiatów, po których tuż po południu przechodzi uroczysta procesja z okazji Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.
Każdego roku w układanie kwiatowego dywanu zaangażowane są inne wsie. W tym roku ołtarze przygotowali: krzyż obok Organistówki - Rzechta, część II; przed Domem Parafialnym - Rzechta, część I; Państwo Dorota i Zbigniew Olszewscy - Januszówka; Kapliczka Serca Pana Jezusa - Stawki i Młyny Piekarskie. Zawsze jest to pracochłonne przedsięwzięcie, wymagające smaku estetyki, kreatywności i wyobraźni. Wzory bowiem łączą się w jedną całość, nawiązując do genezy Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, które jest uroczystością liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu.
Inicjatorką ustanowienia tego święta była św. Julianna z Cornillon. W roku 1245 objawił jej się Chrystus, który pragnął ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył nawet dzień uroczystości - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawienia, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Święto to w tradycji ludowej nazywane jest także Bożym Ciałem. W parafii pw. Trójcy Świętej w Skęczniewie uroczystość ta przybiera szczególny charakter. Wiąże się ona się z tradycją układania kwietnych dywanów na trasie procesji. W dzień uroczystości parafianie już od samego rana ścielą kwiatami 500-metrową drogę do czterech ołtarzy, by w uroczystej procesji mógł przejść po niej Sam Chrystus.
Tradycja układania kwietnych dywanów na trasie procesji w dzień Bożego Ciała w parafii sięga pierwszych lat po II wojnie światowej. Ludzie wdzięczni Panu Bogu za ocalenie Kościoła, ich domów i gospodarstw z pożogi wojennej zaczęli usypywać kwietne dywany by w ten sposób wyrazić swoje podziękowanie. Kwietne dywany urozmaicił przybyły do parafii 1 lipca 1960 roku ksiądz Karol Mendera, wcześniejszy proboszcz parafii Spycimierz - gdzie kwiatowe dywany układane były o wiele wcześniej. Obyczaj tworzenia dywanów z kwiatów praktykowany był również przez następnych Proboszczów – księdza Aleksandra Maciejewskiego (1968r.- 1972r.)oraz księdza Mariana Włodarczyka ( 1972r. – 1993r.). W czasie pełnienia posługi duszpasterskiej Księdza Proboszcza Stanisława Portasińskiego w latach 1993 - 2010r. procesje Bożego Ciała z pięknymi dywanami kwietnymi stały się jeszcze bardziej słynne i odbywały się przy licznym udziale parafian oraz gości, którzy przybywali do Skęczniewa z różnych stron Polski i spoza jej granic.
Obecny Proboszcz ksiądz Grzegorz Wawrzyniak kontynuuje i pielęgnuje zwyczaj układania kwiatowych dywanów. Dokłada wszelkich starań aby cała Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej była dla wszystkich wyjątkowym, niepowtarzalnym przeżyciem jeszcze bardziej zbliżającym nas do Boga.
- 1/8
- następne zdjęcie