Cukier - fakty i mity
Związek Producentów Cukru w Polsce, zrzeszający cztery firmy zajmujące się produkcją cukru - Krajową Spółkę Cukrową S.A., Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A, przygotował kampanię, która ma zadanie obalić stereotypy na temat cukru.
Odbywa się ona pod hasłem „Uczymy się, jak słudzić? W akcję włączyli się m.in. znany restaurator i szef kuchni - Mateusz Gessler i dietetyczka Agnieszka Piskała. Od lat w opinii publicznej istnieje bowiem wiele mitów na temat cukru. Twórcy kampanii starają się obalić najpopularniejsze z nich.
Czy cukier powoduje próchnicę?
Cukier nie jest jedynym czynnikiem wywołującym próchnicę. Owszem, jeśli będziemy cały czas pili słodkie napoje, to faktycznie zniszczymy sobie zęby. Jak się jednak okazuje, na powstawanie próchnicy mają wpływ także inne czynniki, o których rzadko się mówi. Często do tego problemu prowadzi zła higiena jamy ustnej, połączona z nieodpowiednim odżywianiem, tzn. nadmiernym spożywaniem kawy, chipsów, herbaty czy nawet cytryny
Jedzenie cukru wywołuje cukrzycę?
Oczywiście, że NIE! Cukrzyca jest powodowa na kombinacją czynników genetycznych i stylu życia. Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego. Jeżeli w Twojej rodzinie były przypadki cukrzycy, przestrzeganie zdrowej diety oraz regularne ćwiczenia fizyczne są zalecane, aby utrzymać odpowiednią wagę ciała. Słodycze i desery mogą być spożywane przez osoby z cukrzycą, jeżeli są częścią zdrowej diety lub połączone z ćwiczeniami fizycznymi. Słodycze nie są zakazane diabetykom bardziej niż osobom zdrowym. Oczywiście, prowadzenie diety bogatej w cukier nie jest właściwie dla cukrzyków, ale słodycze nie są kompletnie zakazane. Szkodzą one diabetykom mniej więcej w tym samym stopniu co osobom zdrowym. Nie powinny być więc nadużywane przez osoby chore na cukrzycę, choć niekoniecznie kompletnie sobie trzeba ich odmawiać.
Cukier uzależnia?
Uzależniać może wiele rzeczy (alkohol, tytoń, żywność typu fast food…). Generalnie uzależnia nas to, co sprawia nam przyjemność. Może to być cukier lub słodkie przekąski, ale jeśli znajdziemy dla nich miejsce w zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diecie, to będziemy mieli i przyjemność ze spożycia słodkich przekąsek, a jednocześnie poczucie kontroli nad ilością słodyczy w codziennej diecie.
Cukier zabija?
We wszystkim trzeba znać umiar. W końcu co za dużo, to niezdrowo. W przypadku cukru należy pamiętać, żeby nie spożywać go w nadmiernych ilościach. Nie jest jednak tak, że jedząc ciastko od razu wbijamy gwóźdź do własnej trumny. Tak samo jest np. z telefonami. Jeśli będziemy ich za dużo używać, zaczniemy stopniowo psuć sobie słuch. Używając ich jednak rozsądnie, nic się nam nie stanie. Spożywajmy zatem cukier z umiarem!
Słodycze należy spożywać raz w tygodniu?
Wielu rodziców, na wzór Szwedów pozwala swoim dzieciom na jedzenie łakoci w jeden, określony dzień, najczęściej w weekend. Dlaczego nie jest to dobre? Maluch traktuje słodkie przekąski jako nagrodę za wytrwałość i postrzega jedzenie słodyczy w kategoriach kary i nagrody. Lepiej podać dziecku małą porcję słodkości, ale zgodnie z zasadami zbilansowanej diety.
Cukry proste mają wszelakie zastosowanie w wielu codziennych aktywnościach i to nie tylko tych sensorycznych:
Jako środek konserwujący (do przygotowywania dżemów, konfitur, powideł) . Nadaje potrawom brązowy kolor (chrupiąca, brązowa skórka chleba, rumiane ciasta, błyszczący karmel…) to efekt reakcji Maillarda, czyli łączenia się cukrów z białkami pod wpływem wysokiej temperatury . Nadaje słodki smak potrawom (to oczywiste, ale przecież jemy słodycze… dla przyjemności. I absolutnie mamy czasem do tego prawo) . Peeling cukrowy (czyli jak zewnętrznie zadbać o swoją skórę. Nie uczula, nie alergizuje, fantastycznie… złuszcza martwy naskórek.